Groenpeil

Landelijk gebied-West in Alkmaar

Buurt in wijk West, gemeente Alkmaar, postcodegebied 1816 en postcodegebied 1817. 330 inwoners in 76 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 32 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 34,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,9%.

Woningen
76
CBS 2025
Inwoners
330
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 742.000
CBS 2025, gemeente € 380.000
Koopwoningen
58,0%
CBS 2025
Label A of B
34,4%
EP-Online, 32 gelabeld
Dekking energielabels
42,1%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Landelijk gebied-West
Labelverdeling Landelijk gebied-West
LabelAandeelWoningen
A+++9,4%3
A++3,1%1
A15,6%5
B6,3%2
C15,6%5
D18,8%6
E6,3%2
F6,3%2
G18,8%6
Totaal gelabeld100%32
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
LabelAandeelWoningen
A++++0,4%129
A+++2,7%959
A++4,4%1.595
A+5,6%2.020
A27,8%10.038
B16,1%5.822
C26,6%9.598
D7,3%2.653
E4,1%1.477
F2,6%927
G2,5%895
Totaal gelabeld100%36.113
Energielabels Landelijk gebied-West vergeleken met Alkmaar
LabelStavenLandelijk gebied-WestAlkmaar
A++++0,0%0,4%
A+++9,4%2,7%
A++3,1%4,4%
A+0,0%5,6%
A15,6%27,8%
B6,3%16,1%
C15,6%26,6%
D18,8%7,3%
E6,3%4,1%
F6,3%2,6%
G18,8%2,5%

Landelijk gebied-West Alkmaar

Deze verdeling gaat over de 42,1% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Landelijk gebied-West vergeleken met Alkmaar
BouwperiodeStavenLandelijk gebied-WestAlkmaar
vóór 194543,8%14,3%
1945–19649,4%10,2%
1965–19749,4%17,4%
1975–199118,8%31,2%
1992–20053,1%11,6%
2006–20143,1%7,1%
2015 en later12,5%8,2%

Landelijk gebied-West Alkmaar

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 43,8% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Landelijk gebied-West vergeleken met Alkmaar
WoningtypeStavenLandelijk gebied-WestAlkmaar
Vrijstaand93,8%4,8%
Twee-onder-een-kap6,3%11,2%
Hoekwoning0,0%6,5%
Tussenwoning0,0%30,2%
Appartement0,0%46,6%
Onbekend type0,0%0,7%

Landelijk gebied-West Alkmaar

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
CBS 2022
Installaties
12
15,8 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,8 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
43 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
15
42 aansluitingen, waarvan 1 snellader; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk West

Alle buurten in Alkmaar

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.