Schermereiland en Omval in Alkmaar
Buurt in wijk Oudorp, gemeente Alkmaar, postcodegebied 1821. 1.870 inwoners in 904 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 836 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 80,9% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,9%.
- Woningen
- 904
- CBS 2025
- Inwoners
- 1.870
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 379.000
- CBS 2025, gemeente € 380.000
- Koopwoningen
- 55,0%
- CBS 2025
- Label A of B
- 80,9%
- EP-Online, 836 gelabeld
- Dekking energielabels
- 92,5%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · bestand 2026-09
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A+++ | 23,1% | 193 |
| A++ | 11,1% | 93 |
| A+ | 14,1% | 118 |
| A | 28,1% | 235 |
| B | 4,4% | 37 |
| C | 6,3% | 53 |
| D | 4,4% | 37 |
| E | 2,4% | 20 |
| F | 4,1% | 34 |
| G | 1,9% | 16 |
| Totaal gelabeld | 100% | 836 |
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,4% | 129 |
| A+++ | 2,7% | 959 |
| A++ | 4,4% | 1.595 |
| A+ | 5,6% | 2.020 |
| A | 27,8% | 10.038 |
| B | 16,1% | 5.822 |
| C | 26,6% | 9.598 |
| D | 7,3% | 2.653 |
| E | 4,1% | 1.477 |
| F | 2,6% | 927 |
| G | 2,5% | 895 |
| Totaal gelabeld | 100% | 36.113 |
| Label | Staven | Schermereiland en Omval | Alkmaar |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,0% | 0,4% | |
| A+++ | 23,1% | 2,7% | |
| A++ | 11,1% | 4,4% | |
| A+ | 14,1% | 5,6% | |
| A | 28,1% | 27,8% | |
| B | 4,4% | 16,1% | |
| C | 6,3% | 26,6% | |
| D | 4,4% | 7,3% | |
| E | 2,4% | 4,1% | |
| F | 4,1% | 2,6% | |
| G | 1,9% | 2,5% |
Schermereiland en Omval Alkmaar
Deze verdeling gaat over de 92,5% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Bouwjaar
| Bouwperiode | Staven | Schermereiland en Omval | Alkmaar |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 16,1% | 14,3% | |
| 1945–1964 | 1,7% | 10,2% | |
| 1965–1974 | 0,8% | 17,4% | |
| 1975–1991 | 14,7% | 31,2% | |
| 1992–2005 | 14,2% | 11,6% | |
| 2006–2014 | 8,6% | 7,1% | |
| 2015 en later | 43,8% | 8,2% |
Schermereiland en Omval Alkmaar
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Recente bouw
Grootste groep in deze buurt: 43,8% van de gelabelde woningen is gebouwd 2015 en later.
Deze woningen zijn gebouwd onder de laatste EPC-eisen en, sinds 2021, onder BENG. Zonnepanelen en een warmtepomp zijn eerder regel dan uitzondering, wat labels boven A oplevert: landelijk heeft 66% label A+ of hoger, met A+++ als meest voorkomende label.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Woningtype
| Woningtype | Staven | Schermereiland en Omval | Alkmaar |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 3,1% | 4,8% | |
| Twee-onder-een-kap | 4,7% | 11,2% | |
| Hoekwoning | 4,8% | 6,5% | |
| Tussenwoning | 21,5% | 30,2% | |
| Appartement | 65,8% | 46,6% | |
| Onbekend type | 0,1% | 0,7% |
Schermereiland en Omval Alkmaar
CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Woningen met zonnepanelen
- 39,0%
- CBS 2024
- Installaties
- 238
- 26,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,8 (CBS 2025)
- Opgesteld vermogen
- 607 kW
- CBS 2022
- Publieke laadpunten
- 13
- 26 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.
Andere buurten in wijk Oudorp
- De Nollen 515 woningen
- Oudorp-Centrum 914 woningen
- Oudorp-Noord en Oudorp-Oost 1.083 woningen
- Oudorperpolder-Midden 220 woningen
- Oudorperpolder-Noord 562 woningen
- Oudorperpolder-Zuid 1.051 woningen
- Rekerbuurt en Ooievaarsnest 1.011 woningen
Wat kan ik aan mijn woning doen?
Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; bestand 2026-09. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking in deze buurt: 92,5% (836 van 904 woningen).
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2022. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 5 september 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.