Groenpeil

Wonde en omgeving in Almelo

Buurt in wijk Nieuwstraat-Kwartier, gemeente Almelo, postcodegebied 7605 en postcodegebied 7606. 1.535 inwoners in 769 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 564 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 41,1% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,2%.

Woningen
769
CBS 2025
Inwoners
1.535
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 183.000
CBS 2025, gemeente € 295.000
Koopwoningen
36,0%
CBS 2025
Label A of B
41,1%
EP-Online, 564 gelabeld
Dekking energielabels
73,3%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Wonde en omgeving
Labelverdeling Wonde en omgeving
LabelAandeelWoningen
A+++0,2%1
A+2,5%14
A30,9%174
B7,6%43
C24,8%140
D17,6%99
E4,6%26
F4,1%23
G7,8%44
Totaal gelabeld100%564
Ter vergelijking: gemeente Almelo
Ter vergelijking: gemeente Almelo
LabelAandeelWoningen
A++++1,5%352
A+++3,0%695
A++1,5%349
A+4,1%954
A28,8%6.702
B17,4%4.043
C23,5%5.485
D8,9%2.082
E5,4%1.248
F3,0%704
G2,9%686
Totaal gelabeld100%23.300
Energielabels Wonde en omgeving vergeleken met Almelo
LabelStavenWonde en omgevingAlmelo
A++++0,0%1,5%
A+++0,2%3,0%
A++0,0%1,5%
A+2,5%4,1%
A30,9%28,8%
B7,6%17,4%
C24,8%23,5%
D17,6%8,9%
E4,6%5,4%
F4,1%3,0%
G7,8%2,9%

Wonde en omgeving Almelo

Deze verdeling gaat over de 73,3% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Wonde en omgeving vergeleken met Almelo
BouwperiodeStavenWonde en omgevingAlmelo
vóór 194561,7%15,2%
1945–196421,3%18,2%
1965–19747,1%15,5%
1975–19918,9%24,0%
1992–20050,7%13,8%
2006–20140,4%7,7%
2015 en later0,0%5,7%

Wonde en omgeving Almelo

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 61,7% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Wonde en omgeving vergeleken met Almelo
WoningtypeStavenWonde en omgevingAlmelo
Vrijstaand3,4%10,2%
Twee-onder-een-kap27,0%21,7%
Hoekwoning11,7%5,9%
Tussenwoning37,1%25,5%
Appartement20,9%36,7%
Onbekend type0,0%0,0%

Wonde en omgeving Almelo

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
44,0%
CBS 2024
Installaties
69
9,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 38,3 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
214 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
2 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Nieuwstraat-Kwartier

Alle buurten in Almelo

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.