Zwarte Water in Assen
Buurt in wijk Noorderpark, gemeente Assen, postcodegebied 9402. 1.270 inwoners in 642 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 483 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 50,7% label A of B; in de hele gemeente is dat 67,3%.
- Woningen
- 642
- CBS 2025
- Inwoners
- 1.270
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 230.000
- CBS 2025, gemeente € 294.000
- Koopwoningen
- 42,0%
- CBS 2025
- Label A of B
- 50,7%
- EP-Online, 483 gelabeld
- Dekking energielabels
- 75,2%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · bestand 2026-09
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++ | 0,4% | 2 |
| A+ | 0,2% | 1 |
| A | 11,6% | 56 |
| B | 38,5% | 186 |
| C | 40,6% | 196 |
| D | 5,6% | 27 |
| E | 1,7% | 8 |
| F | 0,6% | 3 |
| G | 0,8% | 4 |
| Totaal gelabeld | 100% | 483 |
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 1,9% | 424 |
| A+++ | 4,7% | 1.042 |
| A++ | 1,4% | 306 |
| A+ | 2,7% | 587 |
| A | 36,2% | 7.937 |
| B | 20,4% | 4.486 |
| C | 21,5% | 4.730 |
| D | 6,0% | 1.312 |
| E | 2,7% | 589 |
| F | 1,1% | 247 |
| G | 1,3% | 289 |
| Totaal gelabeld | 100% | 21.949 |
| Label | Staven | Zwarte Water | Assen |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,0% | 1,9% | |
| A+++ | 0,0% | 4,7% | |
| A++ | 0,4% | 1,4% | |
| A+ | 0,2% | 2,7% | |
| A | 11,6% | 36,2% | |
| B | 38,5% | 20,4% | |
| C | 40,6% | 21,5% | |
| D | 5,6% | 6,0% | |
| E | 1,7% | 2,7% | |
| F | 0,6% | 1,1% | |
| G | 0,8% | 1,3% |
Zwarte Water Assen
Deze verdeling gaat over de 75,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Bouwjaar
| Bouwperiode | Staven | Zwarte Water | Assen |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 3,3% | 5,2% | |
| 1945–1964 | 2,7% | 10,2% | |
| 1965–1974 | 49,3% | 17,7% | |
| 1975–1991 | 35,6% | 24,8% | |
| 1992–2005 | 9,1% | 19,0% | |
| 2006–2014 | 0,0% | 12,9% | |
| 2015 en later | 0,0% | 10,1% |
Zwarte Water Assen
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Groeikernen en flats
Grootste groep in deze buurt: 49,3% van de gelabelde woningen is gebouwd 1965–1974.
Galerijflats en rijenwoningen uit deze jaren hebben wél een spouw, maar die is bij oplevering zelden gevuld. Dat maakt na-isoleren relatief eenvoudig, en dat is op grote schaal gebeurd. Landelijk zit 45% van deze woningen op label A of B en 24% op D of lager; C is met 32% het meest voorkomende losse label.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Woningtype
| Woningtype | Staven | Zwarte Water | Assen |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 4,1% | 9,4% | |
| Twee-onder-een-kap | 18,2% | 22,8% | |
| Hoekwoning | 1,2% | 4,6% | |
| Tussenwoning | 29,8% | 28,1% | |
| Appartement | 46,6% | 35,0% | |
| Onbekend type | 0,0% | 0,1% |
Zwarte Water Assen
CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Woningen met zonnepanelen
- 70,0%
- CBS 2024
- Installaties
- 412
- 64,2 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 48,5 (CBS 2025)
- Opgesteld vermogen
- 885 kW
- CBS 2022
- Publieke laadpunten
- 4
- 7 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.
Andere buurten in wijk Noorderpark
- Componistenbuurt Oost 1.075 woningen
- Componistenbuurt West 285 woningen
- Dichtershof 390 woningen
- Oude Molenbuurt 1.173 woningen
- Veningerland 1.062 woningen
Wat kan ik aan mijn woning doen?
Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; bestand 2026-09. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking in deze buurt: 75,2% (483 van 642 woningen).
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2022. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 5 september 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.