Groenpeil

Buitengebied in Best

Buurt in wijk Buitengebied, gemeente Best, postcodegebied 5681 en postcodegebied 5682 en postcodegebied 5683 en postcodegebied 5684. 1.230 inwoners in 435 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 160 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 36,9% label A of B; in de hele gemeente is dat 70,4%.

Woningen
435
CBS 2025
Inwoners
1.230
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 725.000
CBS 2025, gemeente € 464.000
Koopwoningen
87,0%
CBS 2025
Label A of B
36,9%
EP-Online, 160 gelabeld
Dekking energielabels
36,8%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Buitengebied
Labelverdeling Buitengebied
LabelAandeelWoningen
A++++1,9%3
A+++5,6%9
A++1,3%2
A+3,8%6
A16,9%27
B7,5%12
C23,1%37
D13,1%21
E7,5%12
F9,4%15
G10,0%16
Totaal gelabeld100%160
Ter vergelijking: gemeente Best
Ter vergelijking: gemeente Best
LabelAandeelWoningen
A++++6,0%529
A+++7,2%637
A++1,0%85
A+3,5%310
A34,8%3.061
B17,8%1.564
C18,0%1.579
D5,1%451
E3,6%315
F1,6%140
G1,4%119
Totaal gelabeld100%8.790
Energielabels Buitengebied vergeleken met Best
LabelStavenBuitengebiedBest
A++++1,9%6,0%
A+++5,6%7,2%
A++1,3%1,0%
A+3,8%3,5%
A16,9%34,8%
B7,5%17,8%
C23,1%18,0%
D13,1%5,1%
E7,5%3,6%
F9,4%1,6%
G10,0%1,4%

Buitengebied Best

Deze verdeling gaat over de 36,8% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Buitengebied vergeleken met Best
BouwperiodeStavenBuitengebiedBest
vóór 194525,6%1,9%
1945–196423,1%11,9%
1965–197413,1%15,6%
1975–199117,5%23,3%
1992–200513,1%22,7%
2006–20143,8%9,0%
2015 en later3,8%15,5%

Buitengebied Best

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 25,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Buitengebied vergeleken met Best
WoningtypeStavenBuitengebiedBest
Vrijstaand70,6%12,9%
Twee-onder-een-kap26,9%22,0%
Hoekwoning2,5%10,0%
Tussenwoning0,0%31,2%
Appartement0,0%24,0%

Buitengebied Best

CBS · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
–
CBS
Installaties
–
CBS
Opgesteld vermogen
–
CBS
Publieke laadpunten
5
39 aansluitingen, waarvan 1 snellader; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Alle buurten in Best

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.