Groenpeil

Elahuizen in De Fryske Marren

Buurt in wijk Wijk 13 Elahuizen, gemeente De Fryske Marren, postcodegebied 8581. 350 inwoners in 156 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 103 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 61,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 61,9%.

Woningen
156
CBS 2025
Inwoners
350
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 443.000
CBS 2025, gemeente € 363.000
Koopwoningen
90,0%
CBS 2025
Label A of B
61,2%
EP-Online, 103 gelabeld
Dekking energielabels
66,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Elahuizen
Labelverdeling Elahuizen
LabelAandeelWoningen
A+++4,9%5
A++5,8%6
A+6,8%7
A29,1%30
B14,6%15
C13,6%14
D7,8%8
E7,8%8
F3,9%4
G5,8%6
Totaal gelabeld100%103
Ter vergelijking: gemeente De Fryske Marren
Ter vergelijking: gemeente De Fryske Marren
LabelAandeelWoningen
A++++1,0%138
A+++3,9%555
A++1,5%211
A+2,1%306
A33,1%4.728
B20,3%2.898
C21,6%3.079
D6,2%887
E3,5%505
F2,7%381
G4,1%586
Totaal gelabeld100%14.274
Energielabels Elahuizen vergeleken met De Fryske Marren
LabelStavenElahuizenDe Fryske Marren
A++++0,0%1,0%
A+++4,9%3,9%
A++5,8%1,5%
A+6,8%2,1%
A29,1%33,1%
B14,6%20,3%
C13,6%21,6%
D7,8%6,2%
E7,8%3,5%
F3,9%2,7%
G5,8%4,1%

Elahuizen De Fryske Marren

Deze verdeling gaat over de 66,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Elahuizen vergeleken met De Fryske Marren
BouwperiodeStavenElahuizenDe Fryske Marren
vóór 194523,3%11,9%
1945–19646,8%11,3%
1965–19743,9%17,7%
1975–199115,5%23,6%
1992–200525,2%19,8%
2006–20145,8%9,3%
2015 en later19,4%6,3%

Elahuizen De Fryske Marren

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 25,2% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Elahuizen vergeleken met De Fryske Marren
WoningtypeStavenElahuizenDe Fryske Marren
Vrijstaand62,1%30,7%
Twee-onder-een-kap17,5%27,6%
Hoekwoning2,9%8,4%
Tussenwoning1,0%18,3%
Appartement1,0%11,6%
Onbekend type15,5%3,4%

Elahuizen De Fryske Marren

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
58,0%
CBS 2024
Installaties
66
42,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 55,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
282 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
2
3 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Alle buurten in De Fryske Marren

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.