Drechterland
Gemeente Drechterland in Noord-Holland, 20.476 inwoners en 8.738 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Energielabels, bouwjaren en woningtypes komen uit EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Hieronder de cijfers voor de hele gemeente en per buurt.
- Woningen
- 8.738
- CBS 2025
- Inwoners
- 20.476
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 423.000
- CBS 2025
- Label A of B
- 69,4%
- van 5.035 gelabelde woningen, EP-Online
- Dekking energielabels
- 57,6%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · stand 2 november 2026
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 1,4% | 68 |
| A+++ | 8,3% | 418 |
| A++ | 4,7% | 235 |
| A+ | 5,3% | 265 |
| A | 34,1% | 1.715 |
| B | 15,7% | 792 |
| C | 17,2% | 867 |
| D | 5,9% | 296 |
| E | 2,8% | 139 |
| F | 2,3% | 118 |
| G | 2,4% | 122 |
| Totaal gelabeld | 100% | 5.035 |
| Label | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| A++++ | 1,4% | 68 | |
| A+++ | 8,3% | 418 | |
| A++ | 4,7% | 235 | |
| A+ | 5,3% | 265 | |
| A | 34,1% | 1.715 | |
| B | 15,7% | 792 | |
| C | 17,2% | 867 | |
| D | 5,9% | 296 | |
| E | 2,8% | 139 | |
| F | 2,3% | 118 | |
| G | 2,4% | 122 |
Deze verdeling gaat over de 57,6% van de woningen in de gemeente met een geregistreerd label, 5.035 in totaal.
Gelabelde woningen · EP-Online 2 november 2026
Bouwjaar
| Bouwperiode | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 12,0% | 604 | |
| 1945–1964 | 6,6% | 331 | |
| 1965–1974 | 17,6% | 888 | |
| 1975–1991 | 20,5% | 1.032 | |
| 1992–2005 | 19,7% | 990 | |
| 2006–2014 | 13,5% | 682 | |
| 2015 en later | 10,1% | 508 |
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Gelabelde woningen · EP-Online 2 november 2026
Woningtype
| Woningtype | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 29,7% | 1.493 | |
| Twee-onder-een-kap | 20,2% | 1.019 | |
| Hoekwoning | 9,2% | 462 | |
| Tussenwoning | 24,2% | 1.220 | |
| Appartement | 16,1% | 811 | |
| Onbekend type | 0,6% | 30 |
CBS 2025 · DOT-NL 2 november 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Zonnestroominstallaties
- 5.207
- op woningen, CBS 2025
- Opgesteld vermogen
- 21,2 MW
- CBS 2025
- Installaties per 100 woningen
- 59,6
- installaties (CBS 2025) per woningvoorraad (CBS 2025)
- Publieke laadpunten
- 50
- laadlocaties, DOT-NL, stand 2 november 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2025. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.
Buurten in Drechterland
20 buurten met voldoende data. 7 buurten hebben te weinig woningen (minder dan 50) of te weinig gelabelde woningen (onder 30%) en krijgen geen eigen pagina.
| Buurt | Woningen | Label A of B | Dekking |
|---|---|---|---|
| Binnenwijzend | 113 | 57,6% | 52,2% |
| Buitengebied Zuid | 54 | 17,6% | 31,5% |
| Centrum | 627 | 67,5% | 48,2% |
| Centrum Venhuizen | 1.274 | 77,8% | 61,9% |
| De Buurt | 487 | 48,4% | 50,9% |
| De Hout en Blokdijk Hem | 103 | 34,8% | 44,7% |
| Drieban (gedeeltelijk), Hem | 59 | 42,9% | 59,3% |
| Drieban Wijdenes | 70 | 36,7% | 42,9% |
| Hem | 512 | 64,5% | 56,1% |
| Oosterblokker | 629 | 55,6% | 55,5% |
| Oudijk | 63 | 47,8% | 36,5% |
| Plan Noord | 441 | 65,2% | 69,2% |
| Plan Oost | 784 | 66,1% | 59,4% |
| Plan West | 204 | 51,5% | 63,7% |
| Reigersborg Noord | 424 | 99,3% | 65,3% |
| Reigersborg Zuid | 586 | 100,0% | 64,7% |
| Schellinkhout | 381 | 50,5% | 55,6% |
| Voorstik | 629 | 91,9% | 55,0% |
| Westwoud | 573 | 66,3% | 52,9% |
| Wijdenes | 580 | 56,6% | 63,1% |
Woningen: CBS 2025. Aandeel label A of B en dekking: EP-Online, gelabelde woningen.
Postcodegebieden in Drechterland
- Postcodegebied 1606 Drechterland
- Postcodegebied 1607 Drechterland
- Postcodegebied 1608 Drechterland
- Postcodegebied 1616 Drechterland
- Postcodegebied 1617 Drechterland
- Postcodegebied 1696 Drechterland
- Postcodegebied 1697 Drechterland
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; stand 2 november 2026. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking: 57,6% van de woningen heeft een geregistreerd label.
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 2 november 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.