Groenpeil

Centrum Noord-Oost in Enkhuizen

Buurt in wijk Centrum en Havens, gemeente Enkhuizen, postcodegebied 1601. 2.140 inwoners in 1.102 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 562 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 35,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 61,9%.

Woningen
1.102
CBS 2025
Inwoners
2.140
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 361.000
CBS 2025, gemeente € 332.000
Koopwoningen
74,0%
CBS 2025
Label A of B
35,2%
EP-Online, 562 gelabeld
Dekking energielabels
51,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Centrum Noord-Oost
Labelverdeling Centrum Noord-Oost
LabelAandeelWoningen
A+++0,2%1
A++0,2%1
A+1,2%7
A18,9%106
B14,8%83
C22,4%126
D11,2%63
E8,5%48
F8,9%50
G13,7%77
Totaal gelabeld100%562
Ter vergelijking: gemeente Enkhuizen
Ter vergelijking: gemeente Enkhuizen
LabelAandeelWoningen
A++++0,2%13
A+++3,0%167
A++1,4%75
A+3,8%207
A30,1%1.651
B23,5%1.288
C21,4%1.178
D6,2%340
E3,8%211
F3,1%169
G3,5%193
Totaal gelabeld100%5.492
Energielabels Centrum Noord-Oost vergeleken met Enkhuizen
LabelStavenCentrum Noord-OostEnkhuizen
A++++0,0%0,2%
A+++0,2%3,0%
A++0,2%1,4%
A+1,2%3,8%
A18,9%30,1%
B14,8%23,5%
C22,4%21,4%
D11,2%6,2%
E8,5%3,8%
F8,9%3,1%
G13,7%3,5%

Centrum Noord-Oost Enkhuizen

Deze verdeling gaat over de 51,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Centrum Noord-Oost vergeleken met Enkhuizen
BouwperiodeStavenCentrum Noord-OostEnkhuizen
vóór 194561,2%18,9%
1945–19645,2%9,7%
1965–19742,1%15,1%
1975–199114,1%24,4%
1992–200515,5%16,0%
2006–20140,7%9,8%
2015 en later1,2%6,1%

Centrum Noord-Oost Enkhuizen

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 61,2% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Centrum Noord-Oost vergeleken met Enkhuizen
WoningtypeStavenCentrum Noord-OostEnkhuizen
Vrijstaand21,9%10,3%
Twee-onder-een-kap17,6%18,6%
Hoekwoning10,9%8,6%
Tussenwoning15,1%28,2%
Appartement34,5%30,0%
Onbekend type0,0%4,4%

Centrum Noord-Oost Enkhuizen

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
17,0%
CBS 2024
Installaties
99
9,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,0 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
384 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
5
9 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Centrum en Havens

Alle buurten in Enkhuizen

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.