Groenpeil

Aldlân-Oost in Leeuwarden

Buurt in wijk Aldlân & De Hemrik, gemeente Leeuwarden, postcodegebied 8935. 3.630 inwoners in 1.666 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 982 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 42,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,2%.

Woningen
1.666
CBS 2025
Inwoners
3.630
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 271.000
CBS 2025, gemeente € 263.000
Koopwoningen
72,0%
CBS 2025
Label A of B
42,4%
EP-Online, 982 gelabeld
Dekking energielabels
58,9%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Aldlân-Oost
Labelverdeling Aldlân-Oost
LabelAandeelWoningen
A+++0,1%1
A++0,6%6
A+0,5%5
A15,7%154
B25,5%250
C48,6%477
D7,4%73
E1,3%13
F0,1%1
G0,2%2
Totaal gelabeld100%982
Ter vergelijking: gemeente Leeuwarden
Ter vergelijking: gemeente Leeuwarden
LabelAandeelWoningen
A++++0,7%293
A+++3,9%1.742
A++1,6%729
A+3,4%1.494
A32,0%14.138
B15,6%6.880
C22,5%9.957
D8,4%3.710
E4,9%2.153
F3,5%1.558
G3,5%1.533
Totaal gelabeld100%44.187
Energielabels Aldlân-Oost vergeleken met Leeuwarden
LabelStavenAldlân-OostLeeuwarden
A++++0,0%0,7%
A+++0,1%3,9%
A++0,6%1,6%
A+0,5%3,4%
A15,7%32,0%
B25,5%15,6%
C48,6%22,5%
D7,4%8,4%
E1,3%4,9%
F0,1%3,5%
G0,2%3,5%

Aldlân-Oost Leeuwarden

Deze verdeling gaat over de 58,9% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Aldlân-Oost vergeleken met Leeuwarden
BouwperiodeStavenAldlân-OostLeeuwarden
vóór 19450,2%22,9%
1945–19640,0%14,3%
1965–197439,6%16,7%
1975–199151,7%21,0%
1992–20058,4%8,7%
2006–20140,1%9,4%
2015 en later0,0%7,1%

Aldlân-Oost Leeuwarden

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 51,7% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Aldlân-Oost vergeleken met Leeuwarden
WoningtypeStavenAldlân-OostLeeuwarden
Vrijstaand5,3%8,5%
Twee-onder-een-kap18,1%15,7%
Hoekwoning9,2%6,2%
Tussenwoning59,9%25,4%
Appartement7,5%44,0%
Onbekend type0,0%0,1%

Aldlân-Oost Leeuwarden

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
45,0%
CBS 2024
Installaties
595
35,7 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,2 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
2.071 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
10
19 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Aldlân & De Hemrik

Alle buurten in Leeuwarden

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.