Groenpeil

Wiarda in Leeuwarden

Buurt in wijk De Zuidlanden, gemeente Leeuwarden, postcodegebied 8941. 1.035 inwoners in 336 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 279 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 100,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,8%.

Woningen
336
CBS 2025
Inwoners
1.035
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 506.000
CBS 2025, gemeente € 263.000
Koopwoningen
89,0%
CBS 2025
Label A of B
100,0%
EP-Online, 279 gelabeld
Dekking energielabels
83,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Wiarda
Labelverdeling Wiarda
LabelAandeelWoningen
A++++4,3%12
A+++10,4%29
A++2,2%6
A+1,1%3
A82,1%229
Totaal gelabeld100%279
Ter vergelijking: gemeente Leeuwarden
Ter vergelijking: gemeente Leeuwarden
LabelAandeelWoningen
A++++0,7%308
A+++4,1%1.832
A++1,8%787
A+3,5%1.557
A32,1%14.233
B15,7%6.953
C22,4%9.928
D8,3%3.669
E4,8%2.133
F3,4%1.503
G3,3%1.487
Totaal gelabeld100%44.390
Energielabels Wiarda vergeleken met Leeuwarden
LabelStavenWiardaLeeuwarden
A++++4,3%0,7%
A+++10,4%4,1%
A++2,2%1,8%
A+1,1%3,5%
A82,1%32,1%
B0,0%15,7%
C0,0%22,4%
D0,0%8,3%
E0,0%4,8%
F0,0%3,4%
G0,0%3,3%

Wiarda Leeuwarden

Deze verdeling gaat over de 83,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Wiarda vergeleken met Leeuwarden
BouwperiodeStavenWiardaLeeuwarden
vóór 19450,0%22,9%
1945–19640,0%14,2%
1965–19740,0%17,0%
1975–19910,0%21,0%
1992–20050,0%8,6%
2006–201479,6%9,4%
2015 en later20,4%7,0%

Wiarda Leeuwarden

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Aangescherpte EPC

Grootste groep in deze buurt: 79,6% van de gelabelde woningen is gebouwd 2006–2014.

De EPC-eis werd in stappen verlaagd, met betere isolatie en vaak gebalanceerde ventilatie met warmteterugwinning als gevolg. Landelijk heeft 97% van deze woningen label A of B, en 79% precies label A. Verder verduurzamen betekent hier vrijwel altijd opwekken in plaats van isoleren.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Wiarda vergeleken met Leeuwarden
WoningtypeStavenWiardaLeeuwarden
Vrijstaand7,2%8,5%
Twee-onder-een-kap46,6%15,5%
Hoekwoning2,2%6,4%
Tussenwoning32,6%25,3%
Appartement11,5%44,2%
Onbekend type0,0%0,1%

Wiarda Leeuwarden

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
94,0%
CBS 2024
Installaties
291
86,6 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,2 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
1.107 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
3
5 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk De Zuidlanden

Alle buurten in Leeuwarden

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.