Groenpeil

Noorderkwartier in Leiden

Buurt in wijk Leiden-Noord, gemeente Leiden, postcodegebied 2315 en postcodegebied 2316. 5.600 inwoners in 2.759 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 2.214 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 56,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,9%.

Woningen
2.759
CBS 2025
Inwoners
5.600
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 368.000
CBS 2025, gemeente € 409.000
Koopwoningen
23,0%
CBS 2025
Label A of B
56,2%
EP-Online, 2.214 gelabeld
Dekking energielabels
80,2%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Noorderkwartier
Labelverdeling Noorderkwartier
LabelAandeelWoningen
A+++7,3%161
A++0,3%7
A+7,7%171
A30,3%670
B10,6%235
C18,0%398
D7,8%173
E6,8%150
F6,2%137
G5,1%112
Totaal gelabeld100%2.214
Ter vergelijking: gemeente Leiden
Ter vergelijking: gemeente Leiden
LabelAandeelWoningen
A++++0,2%70
A+++5,4%2.489
A++2,6%1.188
A+6,3%2.867
A29,2%13.373
B13,3%6.073
C20,8%9.530
D9,0%4.123
E6,1%2.817
F3,8%1.735
G3,4%1.557
Totaal gelabeld100%45.822
Energielabels Noorderkwartier vergeleken met Leiden
LabelStavenNoorderkwartierLeiden
A++++0,0%0,2%
A+++7,3%5,4%
A++0,3%2,6%
A+7,7%6,3%
A30,3%29,2%
B10,6%13,3%
C18,0%20,8%
D7,8%9,0%
E6,8%6,1%
F6,2%3,8%
G5,1%3,4%

Noorderkwartier Leiden

Deze verdeling gaat over de 80,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Noorderkwartier vergeleken met Leiden
BouwperiodeStavenNoorderkwartierLeiden
vóór 194527,3%24,7%
1945–196428,9%14,3%
1965–19740,0%9,6%
1975–199118,5%21,8%
1992–20055,5%6,3%
2006–20147,0%6,3%
2015 en later12,8%17,0%

Noorderkwartier Leiden

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Wederopbouw

Grootste groep in deze buurt: 28,9% van de gelabelde woningen is gebouwd 1945–1964.

Er werd snel en sober gebouwd: dunne spouwmuren zonder isolatie, enkel glas en ongeïsoleerde daken. Veel van deze woningen zijn later na-geïsoleerd, en juist daardoor lopen de labels ver uiteen. Landelijk heeft 39% van deze woningen label D of lager en 35% label A of B; C is met 26% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Noorderkwartier vergeleken met Leiden
WoningtypeStavenNoorderkwartierLeiden
Vrijstaand0,0%0,6%
Twee-onder-een-kap4,1%3,4%
Hoekwoning5,6%4,5%
Tussenwoning27,4%22,9%
Appartement62,7%68,4%
Onbekend type0,1%0,3%

Noorderkwartier Leiden

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
17,0%
CBS 2024
Installaties
215
7,8 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 18,4 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
605 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
28
56 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Leiden-Noord

Alle buurten in Leiden

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.