Groenpeil

Pieterswijk in Leiden

Buurt in wijk Binnenstad-Zuid, gemeente Leiden, postcodegebied 2311. 2.975 inwoners in 1.348 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 785 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 33,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,7%.

Woningen
1.348
CBS 2025
Inwoners
2.975
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 465.000
CBS 2025, gemeente € 409.000
Koopwoningen
22,0%
CBS 2025
Label A of B
33,8%
EP-Online, 785 gelabeld
Dekking energielabels
58,2%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Pieterswijk
Labelverdeling Pieterswijk
LabelAandeelWoningen
A+++0,6%5
A++3,9%31
A+5,5%43
A13,6%107
B10,1%79
C22,8%179
D14,1%111
E11,8%93
F7,8%61
G9,7%76
Totaal gelabeld100%785
Ter vergelijking: gemeente Leiden
Ter vergelijking: gemeente Leiden
LabelAandeelWoningen
A++++0,2%70
A+++5,4%2.483
A++2,6%1.175
A+6,1%2.811
A29,2%13.399
B13,2%6.052
C20,7%9.512
D9,1%4.195
E6,2%2.836
F3,8%1.762
G3,4%1.560
Totaal gelabeld100%45.855
Energielabels Pieterswijk vergeleken met Leiden
LabelStavenPieterswijkLeiden
A++++0,0%0,2%
A+++0,6%5,4%
A++3,9%2,6%
A+5,5%6,1%
A13,6%29,2%
B10,1%13,2%
C22,8%20,7%
D14,1%9,1%
E11,8%6,2%
F7,8%3,8%
G9,7%3,4%

Pieterswijk Leiden

Deze verdeling gaat over de 58,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Pieterswijk vergeleken met Leiden
BouwperiodeStavenPieterswijkLeiden
vóór 194581,7%24,4%
1945–19641,7%14,4%
1965–19740,1%9,6%
1975–19917,3%21,7%
1992–20050,8%6,3%
2006–20140,5%6,5%
2015 en later8,0%17,1%

Pieterswijk Leiden

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 81,7% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Pieterswijk vergeleken met Leiden
WoningtypeStavenPieterswijkLeiden
Vrijstaand0,5%0,6%
Twee-onder-een-kap1,4%3,5%
Hoekwoning3,6%4,3%
Tussenwoning14,1%23,0%
Appartement80,0%68,3%
Onbekend type0,4%0,2%

Pieterswijk Leiden

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
3,0%
CBS 2024
Installaties
25
1,9 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 18,4 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
65 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
9
18 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Binnenstad-Zuid

Alle buurten in Leiden

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.