Groenpeil

Hoogersmilde-Zuid in Midden-Drenthe

Buurt in wijk Wijk 08 Hoogersmilde, gemeente Midden-Drenthe, postcodegebied 9423. 130 inwoners in 50 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 16 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 18,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 63,6%.

Woningen
50
CBS 2025
Inwoners
130
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 359.000
CBS 2025, gemeente € 351.000
Koopwoningen
76,0%
CBS 2025
Label A of B
18,8%
EP-Online, 16 gelabeld
Dekking energielabels
32,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Hoogersmilde-Zuid
Labelverdeling Hoogersmilde-Zuid
LabelAandeelWoningen
A18,8%3
C18,8%3
D25,0%4
F12,5%2
G25,0%4
Totaal gelabeld100%16
Ter vergelijking: gemeente Midden-Drenthe
Ter vergelijking: gemeente Midden-Drenthe
LabelAandeelWoningen
A++++1,2%113
A+++3,6%339
A++1,6%154
A+2,2%211
A33,4%3.141
B21,5%2.022
C21,5%2.026
D6,4%599
E3,1%288
F2,3%212
G3,2%300
Totaal gelabeld100%9.405
Energielabels Hoogersmilde-Zuid vergeleken met Midden-Drenthe
LabelStavenHoogersmilde-ZuidMidden-Drenthe
A++++0,0%1,2%
A+++0,0%3,6%
A++0,0%1,6%
A+0,0%2,2%
A18,8%33,4%
B0,0%21,5%
C18,8%21,5%
D25,0%6,4%
E0,0%3,1%
F12,5%2,3%
G25,0%3,2%

Hoogersmilde-Zuid Midden-Drenthe

Deze verdeling gaat over de 32,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Hoogersmilde-Zuid vergeleken met Midden-Drenthe
BouwperiodeStavenHoogersmilde-ZuidMidden-Drenthe
vóór 194543,8%10,4%
1945–196431,3%12,5%
1965–19740,0%15,7%
1975–199118,8%24,7%
1992–20050,0%18,4%
2006–20146,3%10,7%
2015 en later0,0%7,5%

Hoogersmilde-Zuid Midden-Drenthe

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 43,8% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Hoogersmilde-Zuid vergeleken met Midden-Drenthe
WoningtypeStavenHoogersmilde-ZuidMidden-Drenthe
Vrijstaand87,5%32,5%
Twee-onder-een-kap12,5%28,8%
Hoekwoning0,0%5,0%
Tussenwoning0,0%13,3%
Appartement0,0%12,3%
Onbekend type0,0%8,0%

Hoogersmilde-Zuid Midden-Drenthe

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
CBS 2022
Installaties
14
28,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 59,9 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
69 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
2 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 08 Hoogersmilde

Alle buurten in Midden-Drenthe

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.