Groenpeil

Smilde-Centrum in Midden-Drenthe

Buurt in wijk Wijk 06 Smilde, gemeente Midden-Drenthe, postcodegebied 9422. 3.710 inwoners in 1.779 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.022 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 61,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 63,6%.

Woningen
1.779
CBS 2025
Inwoners
3.710
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 288.000
CBS 2025, gemeente € 351.000
Koopwoningen
61,0%
CBS 2025
Label A of B
61,3%
EP-Online, 1.022 gelabeld
Dekking energielabels
57,4%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Smilde-Centrum
Labelverdeling Smilde-Centrum
LabelAandeelWoningen
A++++1,0%10
A+++7,6%78
A++1,7%17
A+1,8%18
A29,7%304
B19,5%199
C24,7%252
D6,5%66
E3,4%35
F2,3%23
G2,0%20
Totaal gelabeld100%1.022
Ter vergelijking: gemeente Midden-Drenthe
Ter vergelijking: gemeente Midden-Drenthe
LabelAandeelWoningen
A++++1,2%113
A+++3,6%339
A++1,6%154
A+2,2%211
A33,4%3.141
B21,5%2.022
C21,5%2.026
D6,4%599
E3,1%288
F2,3%212
G3,2%300
Totaal gelabeld100%9.405
Energielabels Smilde-Centrum vergeleken met Midden-Drenthe
LabelStavenSmilde-CentrumMidden-Drenthe
A++++1,0%1,2%
A+++7,6%3,6%
A++1,7%1,6%
A+1,8%2,2%
A29,7%33,4%
B19,5%21,5%
C24,7%21,5%
D6,5%6,4%
E3,4%3,1%
F2,3%2,3%
G2,0%3,2%

Smilde-Centrum Midden-Drenthe

Deze verdeling gaat over de 57,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Smilde-Centrum vergeleken met Midden-Drenthe
BouwperiodeStavenSmilde-CentrumMidden-Drenthe
vóór 19453,9%10,4%
1945–196417,5%12,5%
1965–197416,4%15,7%
1975–199132,5%24,7%
1992–200515,6%18,4%
2006–201411,0%10,7%
2015 en later3,1%7,5%

Smilde-Centrum Midden-Drenthe

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 32,5% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Smilde-Centrum vergeleken met Midden-Drenthe
WoningtypeStavenSmilde-CentrumMidden-Drenthe
Vrijstaand21,8%32,5%
Twee-onder-een-kap30,4%28,8%
Hoekwoning11,0%5,0%
Tussenwoning15,3%13,3%
Appartement21,5%12,3%
Onbekend type0,0%8,0%

Smilde-Centrum Midden-Drenthe

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
59,0%
CBS 2024
Installaties
881
49,5 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 59,9 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
2.752 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
7
14 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 06 Smilde

Alle buurten in Midden-Drenthe

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.