Groenpeil

Scharmer in Midden-Groningen

Buurt in wijk Harkstede, Scharmer en Woudbloem, gemeente Midden-Groningen, postcodegebied 9616. 260 inwoners in 115 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 44 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 34,1% label A of B; in de hele gemeente is dat 55,4%.

Woningen
115
CBS 2025
Inwoners
260
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 432.000
CBS 2025, gemeente € 295.000
Koopwoningen
92,0%
CBS 2025
Label A of B
34,1%
EP-Online, 44 gelabeld
Dekking energielabels
38,3%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Scharmer
Labelverdeling Scharmer
LabelAandeelWoningen
A++++4,5%2
A+++2,3%1
A++2,3%1
A+4,5%2
A11,4%5
B9,1%4
C22,7%10
D18,2%8
E6,8%3
F9,1%4
G9,1%4
Totaal gelabeld100%44
Ter vergelijking: gemeente Midden-Groningen
Ter vergelijking: gemeente Midden-Groningen
LabelAandeelWoningen
A++++2,0%338
A+++2,7%468
A++1,2%205
A+3,2%543
A30,0%5.145
B16,4%2.824
C20,8%3.567
D9,7%1.664
E5,8%1.002
F3,6%616
G4,7%803
Totaal gelabeld100%17.175
Energielabels Scharmer vergeleken met Midden-Groningen
LabelStavenScharmerMidden-Groningen
A++++4,5%2,0%
A+++2,3%2,7%
A++2,3%1,2%
A+4,5%3,2%
A11,4%30,0%
B9,1%16,4%
C22,7%20,8%
D18,2%9,7%
E6,8%5,8%
F9,1%3,6%
G9,1%4,7%

Scharmer Midden-Groningen

Deze verdeling gaat over de 38,3% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Scharmer vergeleken met Midden-Groningen
BouwperiodeStavenScharmerMidden-Groningen
vóór 194547,7%15,3%
1945–19649,1%14,3%
1965–19749,1%22,7%
1975–199115,9%19,3%
1992–20059,1%14,8%
2006–20142,3%7,4%
2015 en later6,8%6,1%

Scharmer Midden-Groningen

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 47,7% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Scharmer vergeleken met Midden-Groningen
WoningtypeStavenScharmerMidden-Groningen
Vrijstaand88,6%24,4%
Twee-onder-een-kap4,5%23,7%
Hoekwoning2,3%5,8%
Tussenwoning2,3%17,7%
Appartement0,0%28,2%
Onbekend type2,3%0,1%

Scharmer Midden-Groningen

CBS 2022 · DOT-NL

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
CBS 2022
Installaties
67
58,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 57,4 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
275 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
0
geen geregistreerde laadpunten in DOT-NL

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW).

Andere buurten in wijk Harkstede, Scharmer en Woudbloem

Alle buurten in Midden-Groningen

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.