Groenpeil

Wanswerd in Noardeast-Fryslân

Buurt in wijk Wijk 10, gemeente Noardeast-Fryslân. 125 inwoners in 51 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 28 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 14,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 51,9%.

Woningen
51
CBS 2025
Inwoners
125
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 290.000
CBS 2025, gemeente € 294.000
Koopwoningen
88,0%
CBS 2025
Label A of B
14,3%
EP-Online, 28 gelabeld
Dekking energielabels
54,9%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Wanswerd
Labelverdeling Wanswerd
LabelAandeelWoningen
A++++3,6%1
A+++3,6%1
A3,6%1
B3,6%1
C35,7%10
D10,7%3
E7,1%2
F7,1%2
G25,0%7
Totaal gelabeld100%28
Ter vergelijking: gemeente Noardeast-Fryslân
Ter vergelijking: gemeente Noardeast-Fryslân
LabelAandeelWoningen
A++++0,8%104
A+++1,8%227
A++2,3%286
A+3,2%389
A26,1%3.224
B17,6%2.171
C21,8%2.687
D9,1%1.128
E4,9%601
F4,3%525
G8,1%996
Totaal gelabeld100%12.338
Energielabels Wanswerd vergeleken met Noardeast-Fryslân
LabelStavenWanswerdNoardeast-Fryslân
A++++3,6%0,8%
A+++3,6%1,8%
A++0,0%2,3%
A+0,0%3,2%
A3,6%26,1%
B3,6%17,6%
C35,7%21,8%
D10,7%9,1%
E7,1%4,9%
F7,1%4,3%
G25,0%8,1%

Wanswerd Noardeast-Fryslân

Deze verdeling gaat over de 54,9% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Wanswerd vergeleken met Noardeast-Fryslân
BouwperiodeStavenWanswerdNoardeast-Fryslân
vóór 194560,7%21,1%
1945–196410,7%13,2%
1965–197417,9%23,2%
1975–199110,7%19,6%
1992–20050,0%10,6%
2006–20140,0%6,9%
2015 en later0,0%5,3%

Wanswerd Noardeast-Fryslân

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 60,7% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Wanswerd vergeleken met Noardeast-Fryslân
WoningtypeStavenWanswerdNoardeast-Fryslân
Vrijstaand64,3%31,5%
Twee-onder-een-kap17,9%27,8%
Hoekwoning10,7%8,9%
Tussenwoning7,1%17,8%
Appartement0,0%11,7%
Onbekend type0,0%2,2%

Wanswerd Noardeast-Fryslân

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
–
CBS 2022
Installaties
15
29,4 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 52,6 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
74 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
2 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 10

Alle buurten in Noardeast-Fryslân

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.