Groenpeil

Donkerbroek-Noord in Ooststellingwerf

Buurt in wijk Donkerbroek, gemeente Ooststellingwerf, postcodegebied 8435. 470 inwoners in 203 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 108 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 50,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,1%.

Woningen
203
CBS 2025
Inwoners
470
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 328.000
CBS 2025, gemeente € 312.000
Koopwoningen
89,0%
CBS 2025
Label A of B
50,0%
EP-Online, 108 gelabeld
Dekking energielabels
53,2%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Donkerbroek-Noord
Labelverdeling Donkerbroek-Noord
LabelAandeelWoningen
A+++2,8%3
A++0,9%1
A+1,9%2
A26,9%29
B17,6%19
C15,7%17
D12,0%13
E6,5%7
F5,6%6
G10,2%11
Totaal gelabeld100%108
Ter vergelijking: gemeente Ooststellingwerf
Ter vergelijking: gemeente Ooststellingwerf
LabelAandeelWoningen
A++++1,8%128
A+++2,1%146
A++1,4%98
A+2,2%155
A31,3%2.229
B18,4%1.310
C22,8%1.621
D7,9%565
E4,4%316
F3,6%259
G4,1%294
Totaal gelabeld100%7.121
Energielabels Donkerbroek-Noord vergeleken met Ooststellingwerf
LabelStavenDonkerbroek-NoordOoststellingwerf
A++++0,0%1,8%
A+++2,8%2,1%
A++0,9%1,4%
A+1,9%2,2%
A26,9%31,3%
B17,6%18,4%
C15,7%22,8%
D12,0%7,9%
E6,5%4,4%
F5,6%3,6%
G10,2%4,1%

Donkerbroek-Noord Ooststellingwerf

Deze verdeling gaat over de 53,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Donkerbroek-Noord vergeleken met Ooststellingwerf
BouwperiodeStavenDonkerbroek-NoordOoststellingwerf
vóór 194519,4%9,3%
1945–196419,4%18,6%
1965–19744,6%20,0%
1975–199121,3%26,1%
1992–200527,8%13,5%
2006–20143,7%6,9%
2015 en later3,7%5,5%

Donkerbroek-Noord Ooststellingwerf

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 27,8% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Donkerbroek-Noord vergeleken met Ooststellingwerf
WoningtypeStavenDonkerbroek-NoordOoststellingwerf
Vrijstaand51,9%34,4%
Twee-onder-een-kap30,6%25,7%
Hoekwoning5,6%6,5%
Tussenwoning4,6%19,5%
Appartement7,4%11,8%
Onbekend type0,0%2,2%

Donkerbroek-Noord Ooststellingwerf

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
59,0%
CBS 2024
Installaties
101
49,8 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 60,6 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
382 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
2 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Donkerbroek

Alle buurten in Ooststellingwerf

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.