Groenpeil

Luxwoude-Kom in Opsterland

Buurt in wijk Luxwoude, gemeente Opsterland, postcodegebied 8405. 295 inwoners in 117 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 64 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 48,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 52,4%.

Woningen
117
CBS 2025
Inwoners
295
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 365.000
CBS 2025, gemeente € 347.000
Koopwoningen
84,0%
CBS 2025
Label A of B
48,4%
EP-Online, 64 gelabeld
Dekking energielabels
54,7%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Luxwoude-Kom
Labelverdeling Luxwoude-Kom
LabelAandeelWoningen
A+++3,1%2
A++3,1%2
A+6,3%4
A18,8%12
B17,2%11
C39,1%25
D4,7%3
E1,6%1
F1,6%1
G4,7%3
Totaal gelabeld100%64
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
LabelAandeelWoningen
A++++1,5%114
A+++3,5%268
A++1,4%108
A+2,7%201
A27,3%2.063
B15,9%1.203
C24,9%1.877
D7,7%585
E4,1%311
F4,4%333
G6,5%487
Totaal gelabeld100%7.550
Energielabels Luxwoude-Kom vergeleken met Opsterland
LabelStavenLuxwoude-KomOpsterland
A++++0,0%1,5%
A+++3,1%3,5%
A++3,1%1,4%
A+6,3%2,7%
A18,8%27,3%
B17,2%15,9%
C39,1%24,9%
D4,7%7,7%
E1,6%4,1%
F1,6%4,4%
G4,7%6,5%

Luxwoude-Kom Opsterland

Deze verdeling gaat over de 54,7% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Luxwoude-Kom vergeleken met Opsterland
BouwperiodeStavenLuxwoude-KomOpsterland
vóór 19457,8%16,7%
1945–19646,3%13,4%
1965–197410,9%16,6%
1975–199132,8%22,4%
1992–200529,7%14,1%
2006–201410,9%11,4%
2015 en later1,6%5,4%

Luxwoude-Kom Opsterland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 32,8% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Luxwoude-Kom vergeleken met Opsterland
WoningtypeStavenLuxwoude-KomOpsterland
Vrijstaand62,5%38,0%
Twee-onder-een-kap35,9%28,4%
Hoekwoning1,6%4,6%
Tussenwoning0,0%13,7%
Appartement0,0%15,2%
Onbekend type0,0%0,1%

Luxwoude-Kom Opsterland

CBS 2022 · DOT-NL

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
52,0%
CBS 2024
Installaties
54
46,2 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 47,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
196 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
0
geen geregistreerde laadpunten in DOT-NL

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW).

Andere buurten in wijk Luxwoude

Alle buurten in Opsterland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.