Groenpeil

Ureterp-Buitengebied in Opsterland

Buurt in wijk Ureterp, gemeente Opsterland, postcodegebied 9247. 1.015 inwoners in 400 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 132 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 36,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 52,4%.

Woningen
400
CBS 2025
Inwoners
1.015
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 468.000
CBS 2025, gemeente € 347.000
Koopwoningen
84,0%
CBS 2025
Label A of B
36,4%
EP-Online, 132 gelabeld
Dekking energielabels
33,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Ureterp-Buitengebied
Labelverdeling Ureterp-Buitengebied
LabelAandeelWoningen
A++++0,8%1
A+++2,3%3
A++3,0%4
A+3,8%5
A14,4%19
B12,1%16
C15,9%21
D12,1%16
E6,1%8
F7,6%10
G22,0%29
Totaal gelabeld100%132
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
Ter vergelijking: gemeente Opsterland
LabelAandeelWoningen
A++++1,5%114
A+++3,5%268
A++1,4%108
A+2,7%201
A27,3%2.063
B15,9%1.203
C24,9%1.877
D7,7%585
E4,1%311
F4,4%333
G6,5%487
Totaal gelabeld100%7.550
Energielabels Ureterp-Buitengebied vergeleken met Opsterland
LabelStavenUreterp-BuitengebiedOpsterland
A++++0,8%1,5%
A+++2,3%3,5%
A++3,0%1,4%
A+3,8%2,7%
A14,4%27,3%
B12,1%15,9%
C15,9%24,9%
D12,1%7,7%
E6,1%4,1%
F7,6%4,4%
G22,0%6,5%

Ureterp-Buitengebied Opsterland

Deze verdeling gaat over de 33,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Ureterp-Buitengebied vergeleken met Opsterland
BouwperiodeStavenUreterp-BuitengebiedOpsterland
vóór 194557,6%16,7%
1945–19649,1%13,4%
1965–19743,0%16,6%
1975–199112,9%22,4%
1992–200511,4%14,1%
2006–20145,3%11,4%
2015 en later0,8%5,4%

Ureterp-Buitengebied Opsterland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 57,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Ureterp-Buitengebied vergeleken met Opsterland
WoningtypeStavenUreterp-BuitengebiedOpsterland
Vrijstaand95,5%38,0%
Twee-onder-een-kap4,5%28,4%
Hoekwoning0,0%4,6%
Tussenwoning0,0%13,7%
Appartement0,0%15,2%
Onbekend type0,0%0,1%

Ureterp-Buitengebied Opsterland

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
50,0%
CBS 2024
Installaties
124
31,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 47,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
692 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
1 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Ureterp

Alle buurten in Opsterland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.