Groenpeil

Binnenstad in Purmerend

Buurt in wijk Wijk 01 Centrum, gemeente Purmerend, postcodegebied 1441. 1.995 inwoners in 1.402 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.133 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 71,5% label A of B; in de hele gemeente is dat 80,2%.

Woningen
1.402
CBS 2025
Inwoners
1.995
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 326.000
CBS 2025, gemeente € 407.000
Koopwoningen
27,0%
CBS 2025
Label A of B
71,5%
EP-Online, 1.133 gelabeld
Dekking energielabels
80,8%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Binnenstad
Labelverdeling Binnenstad
LabelAandeelWoningen
A+++1,1%12
A++11,7%133
A+13,8%156
A31,4%356
B13,5%153
C14,4%163
D5,4%61
E3,4%39
F2,2%25
G3,1%35
Totaal gelabeld100%1.133
Ter vergelijking: gemeente Purmerend
Ter vergelijking: gemeente Purmerend
LabelAandeelWoningen
A++++0,1%22
A+++2,1%596
A++5,0%1.445
A+11,8%3.403
A46,3%13.396
B15,0%4.333
C13,2%3.802
D3,4%990
E1,5%428
F0,9%252
G0,8%239
Totaal gelabeld100%28.906
Energielabels Binnenstad vergeleken met Purmerend
LabelStavenBinnenstadPurmerend
A++++0,0%0,1%
A+++1,1%2,1%
A++11,7%5,0%
A+13,8%11,8%
A31,4%46,3%
B13,5%15,0%
C14,4%13,2%
D5,4%3,4%
E3,4%1,5%
F2,2%0,9%
G3,1%0,8%

Binnenstad Purmerend

Deze verdeling gaat over de 80,8% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Binnenstad vergeleken met Purmerend
BouwperiodeStavenBinnenstadPurmerend
vóór 194529,6%3,7%
1945–19641,9%6,1%
1965–19741,0%14,4%
1975–199119,7%35,6%
1992–20059,0%16,7%
2006–20149,4%11,3%
2015 en later29,6%12,1%

Binnenstad Purmerend

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 29,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Binnenstad vergeleken met Purmerend
WoningtypeStavenBinnenstadPurmerend
Vrijstaand1,1%5,6%
Twee-onder-een-kap1,4%10,0%
Hoekwoning2,8%6,3%
Tussenwoning3,8%34,6%
Appartement90,9%43,5%
Onbekend type0,0%0,1%

Binnenstad Purmerend

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
4,0%
CBS 2024
Installaties
27
1,9 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 31,1 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
89 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
9
20 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 01 Centrum

Alle buurten in Purmerend

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.