Groenpeil

Verspreide huizen Waterlandkerkje in Sluis

Buurt in wijk Wijk 14 Waterlandkerkje, gemeente Sluis, postcodegebied 4508 en postcodegebied 4515. 205 inwoners in 131 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 47 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 19,1% label A of B; in de hele gemeente is dat 55,3%.

Woningen
131
CBS 2025
Inwoners
205
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 366.000
CBS 2025, gemeente € 334.000
Koopwoningen
85,0%
CBS 2025
Label A of B
19,1%
EP-Online, 47 gelabeld
Dekking energielabels
35,9%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Verspreide huizen Waterlandkerkje
Labelverdeling Verspreide huizen Waterlandkerkje
LabelAandeelWoningen
A+++4,3%2
A+2,1%1
A8,5%4
B4,3%2
C4,3%2
D14,9%7
E12,8%6
F17,0%8
G31,9%15
Totaal gelabeld100%47
Ter vergelijking: gemeente Sluis
Ter vergelijking: gemeente Sluis
LabelAandeelWoningen
A++++0,6%66
A+++3,5%374
A++2,3%249
A+6,1%653
A23,0%2.452
B19,8%2.113
C21,6%2.304
D7,8%831
E5,7%613
F3,7%397
G5,9%626
Totaal gelabeld100%10.678
Energielabels Verspreide huizen Waterlandkerkje vergeleken met Sluis
LabelStavenVerspreide huizen WaterlandkerkjeSluis
A++++0,0%0,6%
A+++4,3%3,5%
A++0,0%2,3%
A+2,1%6,1%
A8,5%23,0%
B4,3%19,8%
C4,3%21,6%
D14,9%7,8%
E12,8%5,7%
F17,0%3,7%
G31,9%5,9%

Verspreide huizen Waterlandkerkje Sluis

Deze verdeling gaat over de 35,9% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Verspreide huizen Waterlandkerkje vergeleken met Sluis
BouwperiodeStavenVerspreide huizen WaterlandkerkjeSluis
vóór 194576,6%10,7%
1945–196412,8%16,2%
1965–19740,0%12,3%
1975–19914,3%16,4%
1992–20054,3%12,6%
2006–20142,1%14,5%
2015 en later0,0%17,2%

Verspreide huizen Waterlandkerkje Sluis

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 76,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Verspreide huizen Waterlandkerkje vergeleken met Sluis
WoningtypeStavenVerspreide huizen WaterlandkerkjeSluis
Vrijstaand83,0%17,0%
Twee-onder-een-kap10,6%11,2%
Hoekwoning4,3%8,6%
Tussenwoning0,0%20,7%
Appartement0,0%18,2%
Onbekend type2,1%24,3%

Verspreide huizen Waterlandkerkje Sluis

CBS 2022 · DOT-NL

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
38,0%
CBS 2024
Installaties
30
22,9 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 39,0 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
204 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
0
geen geregistreerde laadpunten in DOT-NL

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW).

Andere buurten in wijk Wijk 14 Waterlandkerkje

Alle buurten in Sluis

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.