Groenpeil

De Bouwen west in Smallingerland

Buurt in wijk De Bouwen, gemeente Smallingerland, postcodegebied 9203. 710 inwoners in 527 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 495 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 67,5% label A of B; in de hele gemeente is dat 60,4%.

Woningen
527
CBS 2025
Inwoners
710
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 176.000
CBS 2025, gemeente € 291.000
Koopwoningen
20,0%
CBS 2025
Label A of B
67,5%
EP-Online, 495 gelabeld
Dekking energielabels
93,9%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling De Bouwen west
Labelverdeling De Bouwen west
LabelAandeelWoningen
A+++2,8%14
A+6,7%33
A47,9%237
B10,1%50
C23,8%118
D5,7%28
E2,0%10
G1,0%5
Totaal gelabeld100%495
Ter vergelijking: gemeente Smallingerland
Ter vergelijking: gemeente Smallingerland
LabelAandeelWoningen
A++++1,2%202
A+++3,2%541
A++1,0%179
A+3,5%600
A33,6%5.756
B17,9%3.058
C26,0%4.447
D6,9%1.176
E2,9%492
F1,8%305
G2,1%368
Totaal gelabeld100%17.124
Energielabels De Bouwen west vergeleken met Smallingerland
LabelStavenDe Bouwen westSmallingerland
A++++0,0%1,2%
A+++2,8%3,2%
A++0,0%1,0%
A+6,7%3,5%
A47,9%33,6%
B10,1%17,9%
C23,8%26,0%
D5,7%6,9%
E2,0%2,9%
F0,0%1,8%
G1,0%2,1%

De Bouwen west Smallingerland

Deze verdeling gaat over de 93,9% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes De Bouwen west vergeleken met Smallingerland
BouwperiodeStavenDe Bouwen westSmallingerland
vóór 19452,8%6,0%
1945–19643,6%17,4%
1965–19742,0%22,0%
1975–199146,1%24,4%
1992–200535,2%15,2%
2006–20143,8%9,2%
2015 en later6,5%5,8%

De Bouwen west Smallingerland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 46,1% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes De Bouwen west vergeleken met Smallingerland
WoningtypeStavenDe Bouwen westSmallingerland
Vrijstaand3,8%17,3%
Twee-onder-een-kap3,4%24,6%
Hoekwoning3,4%6,5%
Tussenwoning7,9%27,0%
Appartement81,4%24,3%
Onbekend type0,0%0,2%

De Bouwen west Smallingerland

CBS · DOT-NL

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
–
CBS
Installaties
–
CBS
Opgesteld vermogen
–
CBS
Publieke laadpunten
0
geen geregistreerde laadpunten in DOT-NL

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW).

Andere buurten in wijk De Bouwen

Alle buurten in Smallingerland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.