De Wilgen, Sanding in Smallingerland
Buurt in wijk Buitengebied West, gemeente Smallingerland, postcodegebied 9213. 360 inwoners in 173 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 99 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 98,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 60,1%.
- Woningen
- 173
- CBS 2025
- Inwoners
- 360
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 787.000
- CBS 2025, gemeente € 291.000
- Koopwoningen
- 99,0%
- CBS 2025
- Label A of B
- 98,0%
- EP-Online, 99 gelabeld
- Dekking energielabels
- 57,2%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · bestand 2026-09
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 1,0% | 1 |
| A+++ | 5,1% | 5 |
| A++ | 4,0% | 4 |
| A+ | 3,0% | 3 |
| A | 54,5% | 54 |
| B | 30,3% | 30 |
| C | 2,0% | 2 |
| Totaal gelabeld | 100% | 99 |
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 1,1% | 181 |
| A+++ | 3,1% | 532 |
| A++ | 1,0% | 165 |
| A+ | 3,4% | 586 |
| A | 33,6% | 5.736 |
| B | 18,0% | 3.066 |
| C | 25,7% | 4.389 |
| D | 7,2% | 1.229 |
| E | 3,0% | 509 |
| F | 1,9% | 317 |
| G | 2,2% | 369 |
| Totaal gelabeld | 100% | 17.079 |
| Label | Staven | De Wilgen, Sanding | Smallingerland |
|---|---|---|---|
| A++++ | 1,0% | 1,1% | |
| A+++ | 5,1% | 3,1% | |
| A++ | 4,0% | 1,0% | |
| A+ | 3,0% | 3,4% | |
| A | 54,5% | 33,6% | |
| B | 30,3% | 18,0% | |
| C | 2,0% | 25,7% | |
| D | 0,0% | 7,2% | |
| E | 0,0% | 3,0% | |
| F | 0,0% | 1,9% | |
| G | 0,0% | 2,2% |
De Wilgen, Sanding Smallingerland
Deze verdeling gaat over de 57,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Bouwjaar
| Bouwperiode | Staven | De Wilgen, Sanding | Smallingerland |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 0,0% | 6,0% | |
| 1945–1964 | 0,0% | 17,4% | |
| 1965–1974 | 0,0% | 22,0% | |
| 1975–1991 | 0,0% | 24,4% | |
| 1992–2005 | 99,0% | 15,1% | |
| 2006–2014 | 0,0% | 9,3% | |
| 2015 en later | 1,0% | 5,8% |
De Wilgen, Sanding Smallingerland
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Bouwbesluit en EPC
Grootste groep in deze buurt: 99,0% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.
Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Woningtype
| Woningtype | Staven | De Wilgen, Sanding | Smallingerland |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 91,9% | 17,3% | |
| Twee-onder-een-kap | 8,1% | 24,9% | |
| Hoekwoning | 0,0% | 6,2% | |
| Tussenwoning | 0,0% | 27,2% | |
| Appartement | 0,0% | 24,3% | |
| Onbekend type | 0,0% | 0,2% |
De Wilgen, Sanding Smallingerland
CBS · DOT-NL
Zonnepanelen en laadpunten
- Woningen met zonnepanelen
- –
- CBS
- Installaties
- –
- CBS
- Opgesteld vermogen
- –
- CBS
- Publieke laadpunten
- 0
- geen geregistreerde laadpunten in DOT-NL
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW).
Andere buurten in wijk Buitengebied West
- Boornbergum 751 woningen
- Buitengebied west 88 woningen
- De Veenhoop 102 woningen
- De Wilgen 104 woningen
- Kortehemmen 69 woningen
Wat kan ik aan mijn woning doen?
Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; bestand 2026-09. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking in deze buurt: 57,2% (99 van 173 woningen).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.