Groenpeil

IJhorst in Staphorst

Buurt in wijk IJhorst, gemeente Staphorst, postcodegebied 7955. 860 inwoners in 414 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 263 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 56,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 64,0%.

Woningen
414
CBS 2025
Inwoners
860
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 356.000
CBS 2025, gemeente € 380.000
Koopwoningen
71,0%
CBS 2025
Label A of B
56,3%
EP-Online, 263 gelabeld
Dekking energielabels
63,5%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling IJhorst
Labelverdeling IJhorst
LabelAandeelWoningen
A++++4,9%13
A+++2,7%7
A++0,8%2
A+0,4%1
A27,0%71
B20,5%54
C22,8%60
D8,7%23
E4,6%12
F5,3%14
G2,3%6
Totaal gelabeld100%263
Ter vergelijking: gemeente Staphorst
Ter vergelijking: gemeente Staphorst
LabelAandeelWoningen
A++++1,8%54
A+++10,0%304
A++1,3%39
A+2,8%86
A32,8%997
B15,3%466
C18,7%567
D5,2%159
E3,7%111
F2,6%79
G5,8%177
Totaal gelabeld100%3.039
Energielabels IJhorst vergeleken met Staphorst
LabelStavenIJhorstStaphorst
A++++4,9%1,8%
A+++2,7%10,0%
A++0,8%1,3%
A+0,4%2,8%
A27,0%32,8%
B20,5%15,3%
C22,8%18,7%
D8,7%5,2%
E4,6%3,7%
F5,3%2,6%
G2,3%5,8%

IJhorst Staphorst

Deze verdeling gaat over de 63,5% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes IJhorst vergeleken met Staphorst
BouwperiodeStavenIJhorstStaphorst
vóór 19452,3%9,6%
1945–196422,1%8,6%
1965–197417,5%13,8%
1975–199119,4%23,1%
1992–200526,6%16,7%
2006–20140,8%11,2%
2015 en later11,4%17,0%

IJhorst Staphorst

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 26,6% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes IJhorst vergeleken met Staphorst
WoningtypeStavenIJhorstStaphorst
Vrijstaand43,3%29,9%
Twee-onder-een-kap31,2%29,8%
Hoekwoning3,4%8,1%
Tussenwoning11,4%15,9%
Appartement2,3%10,6%
Onbekend type8,4%5,7%

IJhorst Staphorst

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
56,0%
CBS 2024
Installaties
160
38,6 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 48,6 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
567 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
5
12 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk IJhorst

Alle buurten in Staphorst

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.