Franeker Professorenbuurt in Waadhoeke
Buurt in wijk Franeker, gemeente Waadhoeke, postcodegebied 8801. 1.215 inwoners in 726 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 473 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 52,9% label A of B; in de hele gemeente is dat 51,0%.
- Woningen
- 726
- CBS 2025
- Inwoners
- 1.215
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 189.000
- CBS 2025, gemeente € 269.000
- Koopwoningen
- 39,0%
- CBS 2025
- Label A of B
- 52,9%
- EP-Online, 473 gelabeld
- Dekking energielabels
- 65,2%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · bestand 2026-09
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A+++ | 4,7% | 22 |
| A++ | 0,2% | 1 |
| A+ | 3,4% | 16 |
| A | 35,9% | 170 |
| B | 8,7% | 41 |
| C | 13,7% | 65 |
| D | 16,7% | 79 |
| E | 9,7% | 46 |
| F | 4,2% | 20 |
| G | 2,7% | 13 |
| Totaal gelabeld | 100% | 473 |
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,6% | 71 |
| A+++ | 3,8% | 472 |
| A++ | 1,0% | 123 |
| A+ | 2,2% | 270 |
| A | 28,9% | 3.571 |
| B | 14,6% | 1.804 |
| C | 24,4% | 3.024 |
| D | 8,3% | 1.030 |
| E | 5,1% | 629 |
| F | 3,9% | 484 |
| G | 7,2% | 891 |
| Totaal gelabeld | 100% | 12.369 |
| Label | Staven | Franeker Professorenbuurt | Waadhoeke |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,0% | 0,6% | |
| A+++ | 4,7% | 3,8% | |
| A++ | 0,2% | 1,0% | |
| A+ | 3,4% | 2,2% | |
| A | 35,9% | 28,9% | |
| B | 8,7% | 14,6% | |
| C | 13,7% | 24,4% | |
| D | 16,7% | 8,3% | |
| E | 9,7% | 5,1% | |
| F | 4,2% | 3,9% | |
| G | 2,7% | 7,2% |
Franeker Professorenbuurt Waadhoeke
Deze verdeling gaat over de 65,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Bouwjaar
| Bouwperiode | Staven | Franeker Professorenbuurt | Waadhoeke |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 10,4% | 22,5% | |
| 1945–1964 | 42,1% | 11,6% | |
| 1965–1974 | 15,6% | 20,8% | |
| 1975–1991 | 1,9% | 19,7% | |
| 1992–2005 | 8,0% | 12,3% | |
| 2006–2014 | 17,3% | 7,0% | |
| 2015 en later | 4,7% | 6,2% |
Franeker Professorenbuurt Waadhoeke
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Wederopbouw
Grootste groep in deze buurt: 42,1% van de gelabelde woningen is gebouwd 1945–1964.
Er werd snel en sober gebouwd: dunne spouwmuren zonder isolatie, enkel glas en ongeïsoleerde daken. Veel van deze woningen zijn later na-geïsoleerd, en juist daardoor lopen de labels ver uiteen. Landelijk heeft 39% van deze woningen label D of lager en 35% label A of B; C is met 26% het meest voorkomende losse label.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Woningtype
| Woningtype | Staven | Franeker Professorenbuurt | Waadhoeke |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 3,6% | 28,0% | |
| Twee-onder-een-kap | 19,5% | 37,8% | |
| Hoekwoning | 13,5% | 6,5% | |
| Tussenwoning | 42,3% | 14,8% | |
| Appartement | 21,1% | 12,5% | |
| Onbekend type | 0,0% | 0,4% |
Franeker Professorenbuurt Waadhoeke
CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Woningen met zonnepanelen
- 36,0%
- CBS 2024
- Installaties
- 167
- 23,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 51,4 (CBS 2025)
- Opgesteld vermogen
- 520 kW
- CBS 2022
- Publieke laadpunten
- 5
- 11 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.
Andere buurten in wijk Franeker
- Franeker 't War 221 woningen
- Franeker Alvestudewyk 229 woningen
- Franeker Binnenstad 942 woningen
- Franeker Bloemketerp en Watertorenbuurt 575 woningen
- Franeker Hamburgerrak en st Want 664 woningen
- Franeker It Stiselplak 541 woningen
- Franeker Kaatsersbuurt 308 woningen
- Franeker Schalsumerplan en Arkens 567 woningen
- Franeker Sexbierumerplan 515 woningen
- Franeker Stationsbuurt 104 woningen
- Franeker Vliet Tuinen en Frisia 435 woningen
- Franeker Witzens 217 woningen
Wat kan ik aan mijn woning doen?
Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; bestand 2026-09. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking in deze buurt: 65,2% (473 van 726 woningen).
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2022. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 5 september 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.