Waterland
Gemeente Waterland in Noord-Holland, 17.556 inwoners en 7.510 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Energielabels, bouwjaren en woningtypes komen uit EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Hieronder de cijfers voor de hele gemeente en per buurt.
- Woningen
- 7.510
- CBS 2025
- Inwoners
- 17.556
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 483.000
- CBS 2025
- Label A of B
- 58,4%
- van 4.545 gelabelde woningen, EP-Online
- Dekking energielabels
- 60,5%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · stand 2 november 2026
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,8% | 35 |
| A+++ | 3,7% | 170 |
| A++ | 1,8% | 84 |
| A+ | 1,5% | 66 |
| A | 34,1% | 1.551 |
| B | 16,4% | 747 |
| C | 23,6% | 1.073 |
| D | 8,3% | 379 |
| E | 3,6% | 164 |
| F | 2,6% | 119 |
| G | 3,5% | 157 |
| Totaal gelabeld | 100% | 4.545 |
| Label | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,8% | 35 | |
| A+++ | 3,7% | 170 | |
| A++ | 1,8% | 84 | |
| A+ | 1,5% | 66 | |
| A | 34,1% | 1.551 | |
| B | 16,4% | 747 | |
| C | 23,6% | 1.073 | |
| D | 8,3% | 379 | |
| E | 3,6% | 164 | |
| F | 2,6% | 119 | |
| G | 3,5% | 157 |
Deze verdeling gaat over de 60,5% van de woningen in de gemeente met een geregistreerd label, 4.545 in totaal.
Gelabelde woningen · EP-Online 2 november 2026
Bouwjaar
| Bouwperiode | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 12,2% | 554 | |
| 1945–1964 | 14,0% | 636 | |
| 1965–1974 | 26,1% | 1.184 | |
| 1975–1991 | 26,2% | 1.191 | |
| 1992–2005 | 5,3% | 240 | |
| 2006–2014 | 7,2% | 329 | |
| 2015 en later | 9,0% | 411 |
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Gelabelde woningen · EP-Online 2 november 2026
Woningtype
| Woningtype | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 13,7% | 621 | |
| Twee-onder-een-kap | 16,6% | 754 | |
| Hoekwoning | 9,2% | 418 | |
| Tussenwoning | 33,2% | 1.509 | |
| Appartement | 23,7% | 1.076 | |
| Onbekend type | 3,7% | 167 |
CBS 2025 · DOT-NL 2 november 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Zonnestroominstallaties
- 2.846
- op woningen, CBS 2025
- Opgesteld vermogen
- 10,7 MW
- CBS 2025
- Installaties per 100 woningen
- 37,9
- installaties (CBS 2025) per woningvoorraad (CBS 2025)
- Publieke laadpunten
- 79
- laadlocaties, DOT-NL, stand 2 november 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2025. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.
Buurten in Waterland
17 buurten met voldoende data. 2 buurten hebben te weinig woningen (minder dan 50) of te weinig gelabelde woningen (onder 30%) en krijgen geen eigen pagina.
| Buurt | Woningen | Label A of B | Dekking |
|---|---|---|---|
| 't Spil | 150 | 89,7% | 78,0% |
| Binnengouw | 250 | 47,9% | 38,4% |
| Broek in Waterland | 1.100 | 58,5% | 54,4% |
| Buitengouw | 292 | 61,4% | 45,2% |
| Havenbuurt en Kerkbuurt | 810 | 35,8% | 54,2% |
| Ilpendam | 772 | 47,4% | 52,7% |
| Katwoude | 109 | 70,0% | 36,7% |
| Markgouw | 1.037 | 78,7% | 81,9% |
| Monnickendam | 884 | 40,5% | 58,9% |
| Ooster Ee | 408 | 59,5% | 63,0% |
| Oranjewijk | 401 | 50,7% | 57,1% |
| Ringshemmen | 695 | 52,7% | 56,0% |
| Uitdam | 64 | 92,7% | 100,0% |
| Verspr.h. Op de Werven ten Z. van kanaal | 58 | 22,7% | 37,9% |
| Verspreide huizen | 74 | 46,7% | 40,5% |
| Watergang | 226 | 69,7% | 68,6% |
| Zuiderwoude | 114 | 56,3% | 42,1% |
Woningen: CBS 2025. Aandeel label A of B en dekking: EP-Online, gelabelde woningen.
Postcodegebieden in Waterland
- Postcodegebied 1141 Waterland
- Postcodegebied 1151 Waterland
- Postcodegebied 1154 Waterland
- Postcodegebied 1156 Waterland
- Postcodegebied 1452 Waterland
- Postcodegebied 1454 Waterland
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; stand 2 november 2026. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking: 60,5% van de woningen heeft een geregistreerd label.
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 2 november 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.