Groenpeil

Opende-West in Westerkwartier

Buurt in wijk Wijk 02 Opende, gemeente Westerkwartier, postcodegebied 9865. 1.115 inwoners in 502 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 329 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 56,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,4%.

Woningen
502
CBS 2025
Inwoners
1.115
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 307.000
CBS 2025, gemeente € 330.000
Koopwoningen
70,0%
CBS 2025
Label A of B
56,8%
EP-Online, 329 gelabeld
Dekking energielabels
65,5%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Opende-West
Labelverdeling Opende-West
LabelAandeelWoningen
A++++8,5%28
A+++10,6%35
A++0,3%1
A+2,4%8
A17,0%56
B17,9%59
C26,7%88
D5,5%18
E5,8%19
F1,2%4
G4,0%13
Totaal gelabeld100%329
Ter vergelijking: gemeente Westerkwartier
Ter vergelijking: gemeente Westerkwartier
LabelAandeelWoningen
A++++3,0%495
A+++7,6%1.242
A++3,5%569
A+3,3%542
A27,2%4.429
B12,7%2.065
C22,2%3.617
D8,3%1.352
E4,5%729
F3,1%500
G4,5%739
Totaal gelabeld100%16.279
Energielabels Opende-West vergeleken met Westerkwartier
LabelStavenOpende-WestWesterkwartier
A++++8,5%3,0%
A+++10,6%7,6%
A++0,3%3,5%
A+2,4%3,3%
A17,0%27,2%
B17,9%12,7%
C26,7%22,2%
D5,5%8,3%
E5,8%4,5%
F1,2%3,1%
G4,0%4,5%

Opende-West Westerkwartier

Deze verdeling gaat over de 65,5% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Opende-West vergeleken met Westerkwartier
BouwperiodeStavenOpende-WestWesterkwartier
vóór 19459,7%13,3%
1945–19645,5%10,5%
1965–197416,1%19,3%
1975–199134,3%20,7%
1992–200511,9%14,9%
2006–20145,8%12,4%
2015 en later16,7%8,8%

Opende-West Westerkwartier

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 34,3% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Opende-West vergeleken met Westerkwartier
WoningtypeStavenOpende-WestWesterkwartier
Vrijstaand33,4%32,9%
Twee-onder-een-kap22,5%27,3%
Hoekwoning10,0%9,9%
Tussenwoning21,9%17,7%
Appartement12,2%12,1%
Onbekend type0,0%0,1%

Opende-West Westerkwartier

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
51,0%
CBS 2024
Installaties
137
27,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 59,7 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
597 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
1
2 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 02 Opende

Alle buurten in Westerkwartier

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.