Groenpeil

De Zuid in Zaanstad

Buurt in wijk Assendelft-Zuid, gemeente Zaanstad, postcodegebied 1566. 1.475 inwoners in 591 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 304 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 51,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,6%.

Woningen
591
CBS 2025
Inwoners
1.475
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 535.000
CBS 2025, gemeente € 389.000
Koopwoningen
75,0%
CBS 2025
Label A of B
51,0%
EP-Online, 304 gelabeld
Dekking energielabels
51,4%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling De Zuid
Labelverdeling De Zuid
LabelAandeelWoningen
A+++4,6%14
A++3,6%11
A+1,6%5
A14,1%43
B27,0%82
C26,3%80
D6,3%19
E5,6%17
F3,3%10
G7,6%23
Totaal gelabeld100%304
Ter vergelijking: gemeente Zaanstad
Ter vergelijking: gemeente Zaanstad
LabelAandeelWoningen
A++++0,9%462
A+++5,8%2.926
A++3,5%1.752
A+4,4%2.188
A28,1%14.103
B14,9%7.496
C22,6%11.328
D8,9%4.463
E5,2%2.617
F2,9%1.448
G2,8%1.429
Totaal gelabeld100%50.212
Energielabels De Zuid vergeleken met Zaanstad
LabelStavenDe ZuidZaanstad
A++++0,0%0,9%
A+++4,6%5,8%
A++3,6%3,5%
A+1,6%4,4%
A14,1%28,1%
B27,0%14,9%
C26,3%22,6%
D6,3%8,9%
E5,6%5,2%
F3,3%2,9%
G7,6%2,8%

De Zuid Zaanstad

Deze verdeling gaat over de 51,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes De Zuid vergeleken met Zaanstad
BouwperiodeStavenDe ZuidZaanstad
vóór 194532,6%14,4%
1945–19645,3%16,4%
1965–19742,0%18,0%
1975–199141,1%19,7%
1992–200512,5%11,3%
2006–20143,0%9,3%
2015 en later3,6%10,8%

De Zuid Zaanstad

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 41,1% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes De Zuid vergeleken met Zaanstad
WoningtypeStavenDe ZuidZaanstad
Vrijstaand29,9%4,7%
Twee-onder-een-kap23,0%11,1%
Hoekwoning4,9%7,4%
Tussenwoning21,7%29,7%
Appartement19,4%46,9%
Onbekend type1,0%0,1%

De Zuid Zaanstad

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
42,0%
CBS 2024
Installaties
164
27,7 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 28,0 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
646 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
6
11 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Assendelft-Zuid

Alle buurten in Zaanstad

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.