Groenpeil

Rosmolenbuurt West in Zaanstad

Buurt in wijk Rosmolenwijk, gemeente Zaanstad, postcodegebied 1502. 6.180 inwoners in 3.130 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 2.082 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 66,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 58,9%.

Woningen
3.130
CBS 2025
Inwoners
6.180
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 345.000
CBS 2025, gemeente € 389.000
Koopwoningen
45,0%
CBS 2025
Label A of B
66,8%
EP-Online, 2.082 gelabeld
Dekking energielabels
66,5%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Rosmolenbuurt West
Labelverdeling Rosmolenbuurt West
LabelAandeelWoningen
A++++0,6%13
A+++9,6%199
A++0,7%14
A+4,3%89
A37,1%773
B14,5%302
C14,4%299
D6,6%137
E4,3%90
F3,6%74
G4,4%92
Totaal gelabeld100%2.082
Ter vergelijking: gemeente Zaanstad
Ter vergelijking: gemeente Zaanstad
LabelAandeelWoningen
A++++0,9%463
A+++7,0%3.553
A++3,6%1.859
A+4,6%2.341
A28,0%14.285
B14,8%7.557
C22,0%11.258
D8,6%4.411
E5,0%2.572
F2,7%1.390
G2,7%1.377
Totaal gelabeld100%51.066
Energielabels Rosmolenbuurt West vergeleken met Zaanstad
LabelStavenRosmolenbuurt WestZaanstad
A++++0,6%0,9%
A+++9,6%7,0%
A++0,7%3,6%
A+4,3%4,6%
A37,1%28,0%
B14,5%14,8%
C14,4%22,0%
D6,6%8,6%
E4,3%5,0%
F3,6%2,7%
G4,4%2,7%

Rosmolenbuurt West Zaanstad

Deze verdeling gaat over de 66,5% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Rosmolenbuurt West vergeleken met Zaanstad
BouwperiodeStavenRosmolenbuurt WestZaanstad
vóór 194528,6%14,2%
1945–196424,9%16,2%
1965–19740,2%17,8%
1975–19912,1%19,4%
1992–200519,3%11,2%
2006–201411,1%9,3%
2015 en later13,8%12,1%

Rosmolenbuurt West Zaanstad

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 28,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Rosmolenbuurt West vergeleken met Zaanstad
WoningtypeStavenRosmolenbuurt WestZaanstad
Vrijstaand2,6%4,6%
Twee-onder-een-kap10,2%10,8%
Hoekwoning10,4%7,5%
Tussenwoning31,4%29,4%
Appartement45,3%47,6%
Onbekend type0,0%0,1%

Rosmolenbuurt West Zaanstad

CBS · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
–
CBS
Installaties
–
CBS
Opgesteld vermogen
–
CBS
Publieke laadpunten
18
47 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Rosmolenwijk

Alle buurten in Zaanstad

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.