Waterrijk West in Zaanstad
Buurt in wijk Assendelft-Noord, gemeente Zaanstad, postcodegebied 1566 en postcodegebied 1567. 2.005 inwoners in 675 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 387 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 84,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,6%.
- Woningen
- 675
- CBS 2025
- Inwoners
- 2.005
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 533.000
- CBS 2025, gemeente € 389.000
- Koopwoningen
- 87,0%
- CBS 2025
- Label A of B
- 84,0%
- EP-Online, 387 gelabeld
- Dekking energielabels
- 57,3%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · bestand 2026-09
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,3% | 1 |
| A+++ | 5,9% | 23 |
| A++ | 1,8% | 7 |
| A+ | 3,1% | 12 |
| A | 66,1% | 256 |
| B | 6,7% | 26 |
| C | 3,1% | 12 |
| D | 3,4% | 13 |
| E | 2,6% | 10 |
| F | 2,8% | 11 |
| G | 4,1% | 16 |
| Totaal gelabeld | 100% | 387 |
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,9% | 462 |
| A+++ | 5,8% | 2.926 |
| A++ | 3,5% | 1.752 |
| A+ | 4,4% | 2.188 |
| A | 28,1% | 14.103 |
| B | 14,9% | 7.496 |
| C | 22,6% | 11.328 |
| D | 8,9% | 4.463 |
| E | 5,2% | 2.617 |
| F | 2,9% | 1.448 |
| G | 2,8% | 1.429 |
| Totaal gelabeld | 100% | 50.212 |
| Label | Staven | Waterrijk West | Zaanstad |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,3% | 0,9% | |
| A+++ | 5,9% | 5,8% | |
| A++ | 1,8% | 3,5% | |
| A+ | 3,1% | 4,4% | |
| A | 66,1% | 28,1% | |
| B | 6,7% | 14,9% | |
| C | 3,1% | 22,6% | |
| D | 3,4% | 8,9% | |
| E | 2,6% | 5,2% | |
| F | 2,8% | 2,9% | |
| G | 4,1% | 2,8% |
Waterrijk West Zaanstad
Deze verdeling gaat over de 57,3% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Bouwjaar
| Bouwperiode | Staven | Waterrijk West | Zaanstad |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 15,2% | 14,4% | |
| 1945–1964 | 0,5% | 16,4% | |
| 1965–1974 | 0,5% | 18,0% | |
| 1975–1991 | 2,6% | 19,7% | |
| 1992–2005 | 45,5% | 11,3% | |
| 2006–2014 | 29,7% | 9,3% | |
| 2015 en later | 5,9% | 10,8% |
Waterrijk West Zaanstad
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Bouwbesluit en EPC
Grootste groep in deze buurt: 45,5% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.
Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Woningtype
| Woningtype | Staven | Waterrijk West | Zaanstad |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 14,5% | 4,7% | |
| Twee-onder-een-kap | 28,7% | 11,1% | |
| Hoekwoning | 8,3% | 7,4% | |
| Tussenwoning | 44,7% | 29,7% | |
| Appartement | 3,9% | 46,9% | |
| Onbekend type | 0,0% | 0,1% |
Waterrijk West Zaanstad
CBS · DOT-NL 5 september 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Woningen met zonnepanelen
- –
- CBS
- Installaties
- –
- CBS
- Opgesteld vermogen
- –
- CBS
- Publieke laadpunten
- 7
- 13 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.
Andere buurten in wijk Assendelft-Noord
- Kreekrijk 433 woningen
- Langeheit Oost 54 woningen
- Langeheit West 493 woningen
- Noorderveen 188 woningen
- Parkrijk Noord 1.741 woningen
- Parkrijk Zuid 1.482 woningen
- Waterrijk 1.220 woningen
Wat kan ik aan mijn woning doen?
Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; bestand 2026-09. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking in deze buurt: 57,3% (387 van 675 woningen).
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 5 september 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.