Groenpeil

Westknollendam in Zaanstad

Buurt in wijk Wormerveer, gemeente Zaanstad, postcodegebied 1525. 475 inwoners in 190 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 138 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 47,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 58,9%.

Woningen
190
CBS 2025
Inwoners
475
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 428.000
CBS 2025, gemeente € 389.000
Koopwoningen
64,0%
CBS 2025
Label A of B
47,8%
EP-Online, 138 gelabeld
Dekking energielabels
72,6%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Westknollendam
Labelverdeling Westknollendam
LabelAandeelWoningen
A+++5,1%7
A++2,2%3
A+1,4%2
A13,0%18
B26,1%36
C37,0%51
D8,0%11
E2,9%4
F0,7%1
G3,6%5
Totaal gelabeld100%138
Ter vergelijking: gemeente Zaanstad
Ter vergelijking: gemeente Zaanstad
LabelAandeelWoningen
A++++0,9%463
A+++7,0%3.553
A++3,6%1.859
A+4,6%2.341
A28,0%14.285
B14,8%7.557
C22,0%11.258
D8,6%4.411
E5,0%2.572
F2,7%1.390
G2,7%1.377
Totaal gelabeld100%51.066
Energielabels Westknollendam vergeleken met Zaanstad
LabelStavenWestknollendamZaanstad
A++++0,0%0,9%
A+++5,1%7,0%
A++2,2%3,6%
A+1,4%4,6%
A13,0%28,0%
B26,1%14,8%
C37,0%22,0%
D8,0%8,6%
E2,9%5,0%
F0,7%2,7%
G3,6%2,7%

Westknollendam Zaanstad

Deze verdeling gaat over de 72,6% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Westknollendam vergeleken met Zaanstad
BouwperiodeStavenWestknollendamZaanstad
vóór 19455,8%14,2%
1945–196418,8%16,2%
1965–19742,2%17,8%
1975–199165,2%19,4%
1992–20050,0%11,2%
2006–20140,0%9,3%
2015 en later8,0%12,1%

Westknollendam Zaanstad

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 65,2% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Westknollendam vergeleken met Zaanstad
WoningtypeStavenWestknollendamZaanstad
Vrijstaand13,0%4,6%
Twee-onder-een-kap18,8%10,8%
Hoekwoning21,7%7,5%
Tussenwoning37,7%29,4%
Appartement8,0%47,6%
Onbekend type0,7%0,1%

Westknollendam Zaanstad

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
58,0%
CBS 2024
Installaties
95
50,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 28,0 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
331 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
2
4 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Wormerveer

Alle buurten in Zaanstad

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.