Groenpeil

't Rak-Noord in Alkmaar

Buurt in wijk De Mare, gemeente Alkmaar, postcodegebied 1825. 2.955 inwoners in 1.389 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 854 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 56,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,3%.

Woningen
1.389
CBS 2025
Inwoners
2.955
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 328.000
CBS 2025, gemeente € 380.000
Koopwoningen
67,0%
CBS 2025
Label A of B
56,8%
EP-Online, 854 gelabeld
Dekking energielabels
61,5%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling 't Rak-Noord
Labelverdeling 't Rak-Noord
LabelAandeelWoningen
A++3,2%27
A+3,2%27
A23,5%201
B26,9%230
C39,9%341
D2,9%25
E0,4%3
Totaal gelabeld100%854
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
LabelAandeelWoningen
A++++0,4%129
A+++2,9%1.048
A++4,5%1.630
A+5,7%2.063
A27,6%10.016
B16,2%5.890
C26,5%9.614
D7,3%2.649
E4,0%1.451
F2,5%894
G2,4%884
Totaal gelabeld100%36.268
Energielabels 't Rak-Noord vergeleken met Alkmaar
LabelStaven't Rak-NoordAlkmaar
A++++0,0%0,4%
A+++0,0%2,9%
A++3,2%4,5%
A+3,2%5,7%
A23,5%27,6%
B26,9%16,2%
C39,9%26,5%
D2,9%7,3%
E0,4%4,0%
F0,0%2,5%
G0,0%2,4%

't Rak-Noord Alkmaar

Deze verdeling gaat over de 61,5% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes 't Rak-Noord vergeleken met Alkmaar
BouwperiodeStaven't Rak-NoordAlkmaar
vóór 19450,0%14,3%
1945–19640,0%10,3%
1965–19740,0%17,3%
1975–1991100,0%31,3%
1992–20050,0%11,5%
2006–20140,0%6,8%
2015 en later0,0%8,5%

't Rak-Noord Alkmaar

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 100,0% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes 't Rak-Noord vergeleken met Alkmaar
WoningtypeStaven't Rak-NoordAlkmaar
Vrijstaand0,2%4,8%
Twee-onder-een-kap11,0%11,0%
Hoekwoning10,0%6,7%
Tussenwoning50,1%30,1%
Appartement28,7%46,7%
Onbekend type0,0%0,7%

't Rak-Noord Alkmaar

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
43,0%
CBS 2024
Installaties
458
33,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,8 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
1.189 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
11
22 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk De Mare

Alle buurten in Alkmaar

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.