Ameland
Gemeente Ameland in Fryslân, 3.800 inwoners en 1.913 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Energielabels, bouwjaren en woningtypes komen uit EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Hieronder de cijfers voor de hele gemeente en per buurt.
- Woningen
- 1.913
- CBS 2025
- Inwoners
- 3.800
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 351.000
- CBS 2025
- Label A of B
- 39,4%
- van 1.864 gelabelde woningen, EP-Online
- Dekking energielabels
- 97,4%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · stand 2 november 2026
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,8% | 14 |
| A+++ | 4,3% | 80 |
| A++ | 2,4% | 44 |
| A+ | 1,1% | 21 |
| A | 14,6% | 272 |
| B | 16,3% | 304 |
| C | 32,5% | 605 |
| D | 11,1% | 206 |
| E | 7,5% | 140 |
| F | 5,5% | 102 |
| G | 4,1% | 76 |
| Totaal gelabeld | 100% | 1.864 |
| Label | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,8% | 14 | |
| A+++ | 4,3% | 80 | |
| A++ | 2,4% | 44 | |
| A+ | 1,1% | 21 | |
| A | 14,6% | 272 | |
| B | 16,3% | 304 | |
| C | 32,5% | 605 | |
| D | 11,1% | 206 | |
| E | 7,5% | 140 | |
| F | 5,5% | 102 | |
| G | 4,1% | 76 |
Deze verdeling gaat over de 97,4% van de woningen in de gemeente met een geregistreerd label, 1.864 in totaal.
Gelabelde woningen · EP-Online 2 november 2026
Bouwjaar
| Bouwperiode | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 9,9% | 185 | |
| 1945–1964 | 9,0% | 168 | |
| 1965–1974 | 15,2% | 284 | |
| 1975–1991 | 23,8% | 444 | |
| 1992–2005 | 23,2% | 433 | |
| 2006–2014 | 7,7% | 144 | |
| 2015 en later | 11,1% | 206 |
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Gelabelde woningen · EP-Online 2 november 2026
Woningtype
| Woningtype | Aandeel (staaf) | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 24,0% | 448 | |
| Twee-onder-een-kap | 15,8% | 295 | |
| Hoekwoning | 4,6% | 86 | |
| Tussenwoning | 2,7% | 50 | |
| Appartement | 20,4% | 381 | |
| Onbekend type | 32,4% | 604 |
CBS 2025 · DOT-NL 2 november 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Zonnestroominstallaties
- 713
- op woningen, CBS 2025
- Opgesteld vermogen
- 3,3 MW
- CBS 2025
- Installaties per 100 woningen
- 37,3
- installaties (CBS 2025) per woningvoorraad (CBS 2025)
- Publieke laadpunten
- 34
- laadlocaties, DOT-NL, stand 2 november 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2025. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.
Buurten in Ameland
4 buurten met voldoende data. 3 buurten hebben te weinig woningen (minder dan 50) of te weinig gelabelde woningen (onder 30%) en krijgen geen eigen pagina.
| Buurt | Woningen | Label A of B | Dekking |
|---|---|---|---|
| Ballum | 196 | 51,2% | 64,8% |
| Buren | 348 | 49,4% | 100,0% |
| Hollum | 642 | 48,1% | 48,3% |
| Nes | 635 | 45,9% | 46,6% |
Woningen: CBS 2025. Aandeel label A of B en dekking: EP-Online, gelabelde woningen.
Postcodegebieden in Ameland
- Postcodegebied 9161 Ameland
- Postcodegebied 9162 Ameland
- Postcodegebied 9163 Ameland
- Postcodegebied 9164 Ameland
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; stand 2 november 2026. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking: 97,4% van de woningen heeft een geregistreerd label.
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 2 november 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.