Groenpeil

Over de Gracht in Eemsdelta

Buurt in wijk West, gemeente Eemsdelta, postcodegebied 9934. 1.010 inwoners in 493 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 309 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 9,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 54,1%.

Woningen
493
CBS 2025
Inwoners
1.010
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 226.000
CBS 2025, gemeente € 250.000
Koopwoningen
87,0%
CBS 2025
Label A of B
9,4%
EP-Online, 309 gelabeld
Dekking energielabels
62,7%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Over de Gracht
Labelverdeling Over de Gracht
LabelAandeelWoningen
A++0,6%2
A+0,6%2
A2,9%9
B5,2%16
C19,1%59
D19,1%59
E19,7%61
F13,9%43
G18,8%58
Totaal gelabeld100%309
Ter vergelijking: gemeente Eemsdelta
Ter vergelijking: gemeente Eemsdelta
LabelAandeelWoningen
A++++5,5%796
A+++10,2%1.485
A++1,3%184
A+3,0%430
A22,7%3.302
B11,5%1.678
C22,4%3.252
D9,0%1.303
E5,2%751
F4,2%612
G5,2%756
Totaal gelabeld100%14.549
Energielabels Over de Gracht vergeleken met Eemsdelta
LabelStavenOver de GrachtEemsdelta
A++++0,0%5,5%
A+++0,0%10,2%
A++0,6%1,3%
A+0,6%3,0%
A2,9%22,7%
B5,2%11,5%
C19,1%22,4%
D19,1%9,0%
E19,7%5,2%
F13,9%4,2%
G18,8%5,2%

Over de Gracht Eemsdelta

Deze verdeling gaat over de 62,7% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Over de Gracht vergeleken met Eemsdelta
BouwperiodeStavenOver de GrachtEemsdelta
vóór 194569,6%15,7%
1945–196429,1%10,5%
1965–19740,0%14,9%
1975–19910,3%24,5%
1992–20050,3%9,8%
2006–20140,6%6,4%
2015 en later0,0%18,2%

Over de Gracht Eemsdelta

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 69,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Over de Gracht vergeleken met Eemsdelta
WoningtypeStavenOver de GrachtEemsdelta
Vrijstaand43,7%21,9%
Twee-onder-een-kap44,0%24,8%
Hoekwoning4,2%8,4%
Tussenwoning3,6%22,2%
Appartement4,5%22,7%
Onbekend type0,0%0,0%

Over de Gracht Eemsdelta

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
50,0%
CBS 2024
Installaties
179
36,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 53,2 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
558 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
3
5 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk West

Alle buurten in Eemsdelta

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.