Groenpeil

Gommerwijk West in Enkhuizen

Buurt in wijk Enkhuizen Noord, gemeente Enkhuizen, postcodegebied 1602. 1.605 inwoners in 775 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 464 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 60,6% label A of B; in de hele gemeente is dat 61,0%.

Woningen
775
CBS 2025
Inwoners
1.605
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 325.000
CBS 2025, gemeente € 332.000
Koopwoningen
73,0%
CBS 2025
Label A of B
60,6%
EP-Online, 464 gelabeld
Dekking energielabels
59,9%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Gommerwijk West
Labelverdeling Gommerwijk West
LabelAandeelWoningen
A+++0,2%1
A++0,4%2
A+0,4%2
A22,2%103
B37,3%173
C37,7%175
D1,7%8
Totaal gelabeld100%464
Ter vergelijking: gemeente Enkhuizen
Ter vergelijking: gemeente Enkhuizen
LabelAandeelWoningen
A++++0,2%13
A+++2,8%155
A++0,9%50
A+2,9%159
A30,1%1.641
B24,0%1.304
C22,2%1.209
D6,2%335
E3,8%209
F3,1%170
G3,6%198
Totaal gelabeld100%5.443
Energielabels Gommerwijk West vergeleken met Enkhuizen
LabelStavenGommerwijk WestEnkhuizen
A++++0,0%0,2%
A+++0,2%2,8%
A++0,4%0,9%
A+0,4%2,9%
A22,2%30,1%
B37,3%24,0%
C37,7%22,2%
D1,7%6,2%
E0,0%3,8%
F0,0%3,1%
G0,0%3,6%

Gommerwijk West Enkhuizen

Deze verdeling gaat over de 59,9% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Gommerwijk West vergeleken met Enkhuizen
BouwperiodeStavenGommerwijk WestEnkhuizen
vóór 19450,0%18,7%
1945–19640,0%9,7%
1965–19740,0%15,3%
1975–199181,9%24,7%
1992–200518,1%16,1%
2006–20140,0%9,8%
2015 en later0,0%5,8%

Gommerwijk West Enkhuizen

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 81,9% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Gommerwijk West vergeleken met Enkhuizen
WoningtypeStavenGommerwijk WestEnkhuizen
Vrijstaand13,4%10,3%
Twee-onder-een-kap19,0%19,0%
Hoekwoning3,2%8,3%
Tussenwoning34,1%28,2%
Appartement30,4%29,7%
Onbekend type0,0%4,4%

Gommerwijk West Enkhuizen

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
43,0%
CBS 2024
Installaties
205
26,5 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,0 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
746 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
3
6 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Enkhuizen Noord

Alle buurten in Enkhuizen

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.