Groenpeil

Winsum Zuid - West in Het Hogeland

Buurt in wijk Winsum, gemeente Het Hogeland, postcodegebied 9951. 1.335 inwoners in 742 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 433 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 31,9% label A of B; in de hele gemeente is dat 49,7%.

Woningen
742
CBS 2025
Inwoners
1.335
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 287.000
CBS 2025, gemeente € 282.000
Koopwoningen
69,0%
CBS 2025
Label A of B
31,9%
EP-Online, 433 gelabeld
Dekking energielabels
58,4%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Winsum Zuid - West
Labelverdeling Winsum Zuid - West
LabelAandeelWoningen
A++++3,2%14
A+++0,9%4
A++0,2%1
A+0,7%3
A13,2%57
B13,6%59
C21,7%94
D11,5%50
E15,2%66
F11,1%48
G8,5%37
Totaal gelabeld100%433
Ter vergelijking: gemeente Het Hogeland
Ter vergelijking: gemeente Het Hogeland
LabelAandeelWoningen
A++++1,2%162
A+++4,9%636
A++1,3%165
A+3,3%426
A24,7%3.239
B14,4%1.880
C22,4%2.939
D8,7%1.138
E6,3%830
F5,4%713
G7,4%971
Totaal gelabeld100%13.099
Energielabels Winsum Zuid - West vergeleken met Het Hogeland
LabelStavenWinsum Zuid - WestHet Hogeland
A++++3,2%1,2%
A+++0,9%4,9%
A++0,2%1,3%
A+0,7%3,3%
A13,2%24,7%
B13,6%14,4%
C21,7%22,4%
D11,5%8,7%
E15,2%6,3%
F11,1%5,4%
G8,5%7,4%

Winsum Zuid - West Het Hogeland

Deze verdeling gaat over de 58,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Winsum Zuid - West vergeleken met Het Hogeland
BouwperiodeStavenWinsum Zuid - WestHet Hogeland
vóór 194519,6%21,7%
1945–196422,2%12,1%
1965–197415,7%17,1%
1975–199113,2%19,8%
1992–200521,5%14,9%
2006–20144,4%7,7%
2015 en later3,5%6,7%

Winsum Zuid - West Het Hogeland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Wederopbouw

Grootste groep in deze buurt: 22,2% van de gelabelde woningen is gebouwd 1945–1964.

Er werd snel en sober gebouwd: dunne spouwmuren zonder isolatie, enkel glas en ongeïsoleerde daken. Veel van deze woningen zijn later na-geïsoleerd, en juist daardoor lopen de labels ver uiteen. Landelijk heeft 39% van deze woningen label D of lager en 35% label A of B; C is met 26% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Winsum Zuid - West vergeleken met Het Hogeland
WoningtypeStavenWinsum Zuid - WestHet Hogeland
Vrijstaand24,7%31,4%
Twee-onder-een-kap27,3%30,5%
Hoekwoning5,3%7,4%
Tussenwoning11,3%17,5%
Appartement31,4%12,2%
Onbekend type0,0%1,0%

Winsum Zuid - West Het Hogeland

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
50,0%
CBS 2024
Installaties
261
35,2 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 59,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
852 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
5
10 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Winsum

Alle buurten in Het Hogeland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.