Oranjewijk in Leeuwarden
Buurt in wijk Potmargezone, gemeente Leeuwarden, postcodegebied 8933. 1.270 inwoners in 631 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 444 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 61,9% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,2%.
- Woningen
- 631
- CBS 2025
- Inwoners
- 1.270
- CBS 2025
- Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
- € 253.000
- CBS 2025, gemeente € 263.000
- Koopwoningen
- 49,0%
- CBS 2025
- Label A of B
- 61,9%
- EP-Online, 444 gelabeld
- Dekking energielabels
- 70,4%
- woningen met geregistreerd label
EP-Online · bestand 2026-09
Energielabels
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,2% | 1 |
| A+++ | 0,7% | 3 |
| A++ | 6,5% | 29 |
| A+ | 12,4% | 55 |
| A | 34,9% | 155 |
| B | 7,2% | 32 |
| C | 11,5% | 51 |
| D | 7,9% | 35 |
| E | 6,5% | 29 |
| F | 7,2% | 32 |
| G | 5,0% | 22 |
| Totaal gelabeld | 100% | 444 |
| Label | Aandeel | Woningen |
|---|---|---|
| A++++ | 0,7% | 293 |
| A+++ | 3,9% | 1.742 |
| A++ | 1,6% | 729 |
| A+ | 3,4% | 1.494 |
| A | 32,0% | 14.138 |
| B | 15,6% | 6.880 |
| C | 22,5% | 9.957 |
| D | 8,4% | 3.710 |
| E | 4,9% | 2.153 |
| F | 3,5% | 1.558 |
| G | 3,5% | 1.533 |
| Totaal gelabeld | 100% | 44.187 |
| Label | Staven | Oranjewijk | Leeuwarden |
|---|---|---|---|
| A++++ | 0,2% | 0,7% | |
| A+++ | 0,7% | 3,9% | |
| A++ | 6,5% | 1,6% | |
| A+ | 12,4% | 3,4% | |
| A | 34,9% | 32,0% | |
| B | 7,2% | 15,6% | |
| C | 11,5% | 22,5% | |
| D | 7,9% | 8,4% | |
| E | 6,5% | 4,9% | |
| F | 7,2% | 3,5% | |
| G | 5,0% | 3,5% |
Oranjewijk Leeuwarden
Deze verdeling gaat over de 70,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Bouwjaar
| Bouwperiode | Staven | Oranjewijk | Leeuwarden |
|---|---|---|---|
| vóór 1945 | 64,9% | 22,9% | |
| 1945–1964 | 0,9% | 14,3% | |
| 1965–1974 | 0,0% | 16,7% | |
| 1975–1991 | 1,8% | 21,0% | |
| 1992–2005 | 16,7% | 8,7% | |
| 2006–2014 | 13,1% | 9,4% | |
| 2015 en later | 2,7% | 7,1% |
Oranjewijk Leeuwarden
Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.
Vooroorlogse bouw
Grootste groep in deze buurt: 64,9% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.
Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.
Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09
Woningtype
| Woningtype | Staven | Oranjewijk | Leeuwarden |
|---|---|---|---|
| Vrijstaand | 0,7% | 8,5% | |
| Twee-onder-een-kap | 5,2% | 15,7% | |
| Hoekwoning | 8,1% | 6,2% | |
| Tussenwoning | 30,0% | 25,4% | |
| Appartement | 56,1% | 44,0% | |
| Onbekend type | 0,0% | 0,1% |
Oranjewijk Leeuwarden
CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026
Zonnepanelen en laadpunten
- Woningen met zonnepanelen
- 23,0%
- CBS 2024
- Installaties
- 114
- 18,1 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,2 (CBS 2025)
- Opgesteld vermogen
- 389 kW
- CBS 2022
- Publieke laadpunten
- 5
- 10 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026
Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.
Andere buurten in wijk Potmargezone
- Achter de Hoven 1.233 woningen
- Huizum-Badweg 179 woningen
- Huizum-Bornia 724 woningen
- Huizum-Dorp 446 woningen
- Huizum-Sixma 202 woningen
- Schepenbuurt 690 woningen
- Tulpenburg 471 woningen
- Wielenpôlle 208 woningen
Wat kan ik aan mijn woning doen?
Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.
Bronnen en peildatum
- CBS Kerncijfers wijken en buurten — inwoners, woningen, koop/huur, gemiddelde WOZ-waarde, stedelijkheid; peiljaar 2025. Licentie: CC BY 4.0.
- EP-Online (RVO) — energielabels, bouwjaren en woningtypes van gelabelde woningen; bestand 2026-09. Licentie: hergebruik toegestaan, bronvermelding RVO. Dekking in deze buurt: 70,4% (444 van 631 woningen).
- CBS Zonnestroom woningen — aantal installaties en opgesteld vermogen op woningen; peiljaar 2022. Licentie: CC BY 4.0.
- DOT-NL (NDW) — publieke laadpunten met locatie en vermogen; stand 5 september 2026. Licentie: open overheidsdata (AFIR).
Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.