Groenpeil

Oosterwolde-Centrum-Noord-West in Ooststellingwerf

Buurt in wijk Oosterwolde, gemeente Ooststellingwerf, postcodegebied 8431. 445 inwoners in 225 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 114 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 83,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,1%.

Woningen
225
CBS 2025
Inwoners
445
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 214.000
CBS 2025, gemeente € 312.000
Koopwoningen
25,0%
CBS 2025
Label A of B
83,3%
EP-Online, 114 gelabeld
Dekking energielabels
50,7%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Oosterwolde-Centrum-Noord-West
Labelverdeling Oosterwolde-Centrum-Noord-West
LabelAandeelWoningen
A+++5,3%6
A++0,9%1
A53,5%61
B23,7%27
C4,4%5
D2,6%3
E4,4%5
F0,9%1
G4,4%5
Totaal gelabeld100%114
Ter vergelijking: gemeente Ooststellingwerf
Ter vergelijking: gemeente Ooststellingwerf
LabelAandeelWoningen
A++++1,8%128
A+++2,1%146
A++1,4%98
A+2,2%155
A31,3%2.229
B18,4%1.310
C22,8%1.621
D7,9%565
E4,4%316
F3,6%259
G4,1%294
Totaal gelabeld100%7.121
Energielabels Oosterwolde-Centrum-Noord-West vergeleken met Ooststellingwerf
LabelStavenOosterwolde-Centrum-Noord-WestOoststellingwerf
A++++0,0%1,8%
A+++5,3%2,1%
A++0,9%1,4%
A+0,0%2,2%
A53,5%31,3%
B23,7%18,4%
C4,4%22,8%
D2,6%7,9%
E4,4%4,4%
F0,9%3,6%
G4,4%4,1%

Oosterwolde-Centrum-Noord-West Ooststellingwerf

Deze verdeling gaat over de 50,7% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Oosterwolde-Centrum-Noord-West vergeleken met Ooststellingwerf
BouwperiodeStavenOosterwolde-Centrum-Noord-WestOoststellingwerf
vóór 194512,3%9,3%
1945–19643,5%18,6%
1965–19742,6%20,0%
1975–199114,9%26,1%
1992–200534,2%13,5%
2006–20140,0%6,9%
2015 en later32,5%5,5%

Oosterwolde-Centrum-Noord-West Ooststellingwerf

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 34,2% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Oosterwolde-Centrum-Noord-West vergeleken met Ooststellingwerf
WoningtypeStavenOosterwolde-Centrum-Noord-WestOoststellingwerf
Vrijstaand15,8%34,4%
Twee-onder-een-kap12,3%25,7%
Hoekwoning2,6%6,5%
Tussenwoning2,6%19,5%
Appartement66,7%11,8%
Onbekend type0,0%2,2%

Oosterwolde-Centrum-Noord-West Ooststellingwerf

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
69,0%
CBS 2024
Installaties
139
61,8 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 60,6 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
270 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
3
9 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Oosterwolde

Alle buurten in Ooststellingwerf

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.