Groenpeil

Centrum-West in Oss

Buurt in wijk Centrum, gemeente Oss, postcodegebied 5341 en postcodegebied 5345. 3.375 inwoners in 1.730 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.194 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 58,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 65,5%.

Woningen
1.730
CBS 2025
Inwoners
3.375
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 294.000
CBS 2025, gemeente € 383.000
Koopwoningen
42,0%
CBS 2025
Label A of B
58,2%
EP-Online, 1.194 gelabeld
Dekking energielabels
69,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Centrum-West
Labelverdeling Centrum-West
LabelAandeelWoningen
A++0,2%2
A+1,3%16
A37,0%442
B19,7%235
C23,5%280
D9,1%109
E3,6%43
F2,7%32
G2,9%35
Totaal gelabeld100%1.194
Ter vergelijking: gemeente Oss
Ter vergelijking: gemeente Oss
LabelAandeelWoningen
A++++0,4%119
A+++4,0%1.056
A++2,0%520
A+4,8%1.269
A36,5%9.731
B17,9%4.756
C20,8%5.543
D6,4%1.703
E3,3%878
F2,0%533
G2,0%533
Totaal gelabeld100%26.641
Energielabels Centrum-West vergeleken met Oss
LabelStavenCentrum-WestOss
A++++0,0%0,4%
A+++0,0%4,0%
A++0,2%2,0%
A+1,3%4,8%
A37,0%36,5%
B19,7%17,9%
C23,5%20,8%
D9,1%6,4%
E3,6%3,3%
F2,7%2,0%
G2,9%2,0%

Centrum-West Oss

Deze verdeling gaat over de 69,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Centrum-West vergeleken met Oss
BouwperiodeStavenCentrum-WestOss
vóór 194510,1%5,2%
1945–196426,5%17,7%
1965–19740,9%18,4%
1975–199126,5%26,5%
1992–200529,7%13,4%
2006–20145,9%11,5%
2015 en later0,2%7,3%

Centrum-West Oss

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 29,7% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Centrum-West vergeleken met Oss
WoningtypeStavenCentrum-WestOss
Vrijstaand4,5%15,4%
Twee-onder-een-kap16,6%20,4%
Hoekwoning9,8%9,6%
Tussenwoning20,1%25,5%
Appartement49,0%28,7%
Onbekend type0,0%0,4%

Centrum-West Oss

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
26,0%
CBS 2024
Installaties
240
13,9 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 46,8 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
939 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
13
26 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Centrum

Alle buurten in Oss

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.