Groenpeil

Drachtstercompagnie in Smallingerland

Buurt in wijk Buitengebied Oost, gemeente Smallingerland, postcodegebied 9222. 1.240 inwoners in 489 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 230 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 55,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 60,1%.

Woningen
489
CBS 2025
Inwoners
1.240
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 376.000
CBS 2025, gemeente € 291.000
Koopwoningen
76,0%
CBS 2025
Label A of B
55,2%
EP-Online, 230 gelabeld
Dekking energielabels
47,0%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Drachtstercompagnie
Labelverdeling Drachtstercompagnie
LabelAandeelWoningen
A++++0,9%2
A+++5,7%13
A++1,3%3
A+1,7%4
A26,5%61
B19,1%44
C20,0%46
D7,4%17
E5,7%13
F3,5%8
G8,3%19
Totaal gelabeld100%230
Ter vergelijking: gemeente Smallingerland
Ter vergelijking: gemeente Smallingerland
LabelAandeelWoningen
A++++1,1%181
A+++3,1%532
A++1,0%165
A+3,4%586
A33,6%5.736
B18,0%3.066
C25,7%4.389
D7,2%1.229
E3,0%509
F1,9%317
G2,2%369
Totaal gelabeld100%17.079
Energielabels Drachtstercompagnie vergeleken met Smallingerland
LabelStavenDrachtstercompagnieSmallingerland
A++++0,9%1,1%
A+++5,7%3,1%
A++1,3%1,0%
A+1,7%3,4%
A26,5%33,6%
B19,1%18,0%
C20,0%25,7%
D7,4%7,2%
E5,7%3,0%
F3,5%1,9%
G8,3%2,2%

Drachtstercompagnie Smallingerland

Deze verdeling gaat over de 47,0% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Drachtstercompagnie vergeleken met Smallingerland
BouwperiodeStavenDrachtstercompagnieSmallingerland
vóór 194526,5%6,0%
1945–196413,5%17,4%
1965–19747,4%22,0%
1975–199119,6%24,4%
1992–200522,6%15,1%
2006–20140,9%9,3%
2015 en later9,6%5,8%

Drachtstercompagnie Smallingerland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 26,5% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Drachtstercompagnie vergeleken met Smallingerland
WoningtypeStavenDrachtstercompagnieSmallingerland
Vrijstaand56,1%17,3%
Twee-onder-een-kap35,2%24,9%
Hoekwoning4,3%6,2%
Tussenwoning4,3%27,2%
Appartement0,0%24,3%
Onbekend type0,0%0,2%

Drachtstercompagnie Smallingerland

CBS · DOT-NL

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
CBS
Installaties
CBS
Opgesteld vermogen
CBS
Publieke laadpunten
0
geen geregistreerde laadpunten in DOT-NL

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW).

Andere buurten in wijk Buitengebied Oost

Alle buurten in Smallingerland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.