Groenpeil

Dwarsgracht in Steenwijkerland

Buurt in wijk Giethoorn, gemeente Steenwijkerland, postcodegebied 8355. 115 inwoners in 73 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 28 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 39,3% label A of B; in de hele gemeente is dat 53,6%.

Woningen
73
CBS 2025
Inwoners
115
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 617.000
CBS 2025, gemeente € 339.000
Koopwoningen
84,0%
CBS 2025
Label A of B
39,3%
EP-Online, 28 gelabeld
Dekking energielabels
38,4%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Dwarsgracht
Labelverdeling Dwarsgracht
LabelAandeelWoningen
A++3,6%1
A25,0%7
B10,7%3
C25,0%7
D10,7%3
E3,6%1
F14,3%4
G7,1%2
Totaal gelabeld100%28
Ter vergelijking: gemeente Steenwijkerland
Ter vergelijking: gemeente Steenwijkerland
LabelAandeelWoningen
A++++2,3%297
A+++3,0%394
A++2,3%292
A+2,6%342
A27,6%3.573
B15,7%2.037
C25,1%3.248
D8,8%1.136
E4,8%622
F3,2%415
G4,6%591
Totaal gelabeld100%12.947
Energielabels Dwarsgracht vergeleken met Steenwijkerland
LabelStavenDwarsgrachtSteenwijkerland
A++++0,0%2,3%
A+++0,0%3,0%
A++3,6%2,3%
A+0,0%2,6%
A25,0%27,6%
B10,7%15,7%
C25,0%25,1%
D10,7%8,8%
E3,6%4,8%
F14,3%3,2%
G7,1%4,6%

Dwarsgracht Steenwijkerland

Deze verdeling gaat over de 38,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Dwarsgracht vergeleken met Steenwijkerland
BouwperiodeStavenDwarsgrachtSteenwijkerland
vóór 194528,6%14,3%
1945–196414,3%11,6%
1965–19743,6%16,4%
1975–199125,0%21,0%
1992–200514,3%16,6%
2006–201410,7%10,8%
2015 en later3,6%9,3%

Dwarsgracht Steenwijkerland

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 28,6% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Dwarsgracht vergeleken met Steenwijkerland
WoningtypeStavenDwarsgrachtSteenwijkerland
Vrijstaand82,1%25,2%
Twee-onder-een-kap10,7%24,3%
Hoekwoning0,0%6,7%
Tussenwoning7,1%22,6%
Appartement0,0%17,5%
Onbekend type0,0%3,5%

Dwarsgracht Steenwijkerland

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
CBS 2022
Installaties
9
12,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 46,3 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
40 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
3
5 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Giethoorn

Alle buurten in Steenwijkerland

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.