Groenpeil

Nieuwegracht-Oost in Utrecht

Buurt in wijk Wijk 06 Binnenstad, gemeente Utrecht, postcodegebied 3512. 1.160 inwoners in 626 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 358 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 31,8% label A of B; in de hele gemeente is dat 67,9%.

Woningen
626
CBS 2025
Inwoners
1.160
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 724.000
CBS 2025, gemeente € 490.000
Koopwoningen
48,0%
CBS 2025
Label A of B
31,8%
EP-Online, 358 gelabeld
Dekking energielabels
57,2%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Nieuwegracht-Oost
Labelverdeling Nieuwegracht-Oost
LabelAandeelWoningen
A++0,3%1
A+0,6%2
A13,7%49
B17,3%62
C31,6%113
D13,7%49
E10,1%36
F5,9%21
G7,0%25
Totaal gelabeld100%358
Ter vergelijking: gemeente Utrecht
Ter vergelijking: gemeente Utrecht
LabelAandeelWoningen
A++++0,8%919
A+++4,4%5.231
A++5,1%6.018
A+9,8%11.549
A36,7%43.260
B11,0%12.924
C15,7%18.438
D7,7%9.058
E4,3%5.091
F2,5%2.938
G2,0%2.298
Totaal gelabeld100%117.724
Energielabels Nieuwegracht-Oost vergeleken met Utrecht
LabelStavenNieuwegracht-OostUtrecht
A++++0,0%0,8%
A+++0,0%4,4%
A++0,3%5,1%
A+0,6%9,8%
A13,7%36,7%
B17,3%11,0%
C31,6%15,7%
D13,7%7,7%
E10,1%4,3%
F5,9%2,5%
G7,0%2,0%

Nieuwegracht-Oost Utrecht

Deze verdeling gaat over de 57,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Nieuwegracht-Oost vergeleken met Utrecht
BouwperiodeStavenNieuwegracht-OostUtrecht
vóór 194565,1%24,0%
1945–19644,2%11,7%
1965–19740,0%9,7%
1975–199126,0%11,5%
1992–20051,7%11,4%
2006–20143,1%12,7%
2015 en later0,0%19,0%

Nieuwegracht-Oost Utrecht

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 65,1% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Nieuwegracht-Oost vergeleken met Utrecht
WoningtypeStavenNieuwegracht-OostUtrecht
Vrijstaand0,6%1,3%
Twee-onder-een-kap1,1%5,0%
Hoekwoning4,2%3,9%
Tussenwoning28,5%24,4%
Appartement60,3%65,1%
Onbekend type5,3%0,3%

Nieuwegracht-Oost Utrecht

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
11,0%
CBS 2024
Installaties
44
7,0 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 27,4 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
146 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
7
20 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 06 Binnenstad

Alle buurten in Utrecht

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.