Groenpeil

Zanddonk in Waalwijk

Buurt in wijk Waalwijk, gemeente Waalwijk, postcodegebied 5144. 5.005 inwoners in 2.075 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.397 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 61,7% label A of B; in de hele gemeente is dat 59,1%.

Woningen
2.075
CBS 2025
Inwoners
5.005
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 336.000
CBS 2025, gemeente € 377.000
Koopwoningen
58,0%
CBS 2025
Label A of B
61,7%
EP-Online, 1.397 gelabeld
Dekking energielabels
67,3%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Zanddonk
Labelverdeling Zanddonk
LabelAandeelWoningen
A++++0,1%1
A+++4,6%64
A++2,2%31
A+6,8%95
A24,3%339
B23,8%332
C32,9%460
D4,5%63
E0,4%6
F0,1%2
G0,3%4
Totaal gelabeld100%1.397
Ter vergelijking: gemeente Waalwijk
Ter vergelijking: gemeente Waalwijk
LabelAandeelWoningen
A++++3,0%436
A+++3,9%578
A++2,0%290
A+3,2%471
A29,1%4.270
B17,9%2.627
C24,6%3.604
D7,3%1.071
E4,1%599
F2,5%369
G2,4%351
Totaal gelabeld100%14.666
Energielabels Zanddonk vergeleken met Waalwijk
LabelStavenZanddonkWaalwijk
A++++0,1%3,0%
A+++4,6%3,9%
A++2,2%2,0%
A+6,8%3,2%
A24,3%29,1%
B23,8%17,9%
C32,9%24,6%
D4,5%7,3%
E0,4%4,1%
F0,1%2,5%
G0,3%2,4%

Zanddonk Waalwijk

Deze verdeling gaat over de 67,3% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Zanddonk vergeleken met Waalwijk
BouwperiodeStavenZanddonkWaalwijk
vóór 19450,7%8,8%
1945–19640,3%14,7%
1965–197415,5%17,6%
1975–199168,7%27,3%
1992–200514,3%12,0%
2006–20140,5%10,0%
2015 en later0,0%9,6%

Zanddonk Waalwijk

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 68,7% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Zanddonk vergeleken met Waalwijk
WoningtypeStavenZanddonkWaalwijk
Vrijstaand3,0%13,6%
Twee-onder-een-kap20,0%20,3%
Hoekwoning16,0%8,5%
Tussenwoning52,5%30,2%
Appartement8,4%27,3%
Onbekend type0,0%0,1%

Zanddonk Waalwijk

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
41,0%
CBS 2024
Installaties
492
23,7 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 34,8 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
1.982 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
25
50 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Waalwijk

Alle buurten in Waalwijk

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.