Groenpeil

Grootegast in Westerkwartier

Buurt in wijk Wijk 00 Grootegast, gemeente Westerkwartier, postcodegebied 9861. 3.355 inwoners in 1.602 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 984 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 66,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,4%.

Woningen
1.602
CBS 2025
Inwoners
3.355
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 281.000
CBS 2025, gemeente € 330.000
Koopwoningen
62,0%
CBS 2025
Label A of B
66,2%
EP-Online, 984 gelabeld
Dekking energielabels
61,4%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Grootegast
Labelverdeling Grootegast
LabelAandeelWoningen
A++++1,8%18
A+++10,3%101
A++5,1%50
A+2,4%24
A33,3%328
B13,2%130
C22,7%223
D3,8%37
E3,0%30
F2,1%21
G2,2%22
Totaal gelabeld100%984
Ter vergelijking: gemeente Westerkwartier
Ter vergelijking: gemeente Westerkwartier
LabelAandeelWoningen
A++++2,7%440
A+++7,1%1.151
A++3,4%549
A+3,2%510
A27,3%4.424
B12,7%2.048
C22,5%3.640
D8,7%1.402
E4,6%747
F3,2%510
G4,7%755
Totaal gelabeld100%16.176
Energielabels Grootegast vergeleken met Westerkwartier
LabelStavenGrootegastWesterkwartier
A++++1,8%2,7%
A+++10,3%7,1%
A++5,1%3,4%
A+2,4%3,2%
A33,3%27,3%
B13,2%12,7%
C22,7%22,5%
D3,8%8,7%
E3,0%4,6%
F2,1%3,2%
G2,2%4,7%

Grootegast Westerkwartier

Deze verdeling gaat over de 61,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Grootegast vergeleken met Westerkwartier
BouwperiodeStavenGrootegastWesterkwartier
vóór 19455,9%13,3%
1945–19649,5%10,6%
1965–197417,1%19,4%
1975–199123,4%20,8%
1992–200522,2%15,0%
2006–201411,9%12,6%
2015 en later10,2%8,2%

Grootegast Westerkwartier

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 23,4% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Grootegast vergeleken met Westerkwartier
WoningtypeStavenGrootegastWesterkwartier
Vrijstaand27,9%32,9%
Twee-onder-een-kap23,6%27,6%
Hoekwoning12,1%9,6%
Tussenwoning20,3%17,8%
Appartement16,1%12,0%
Onbekend type0,0%0,1%

Grootegast Westerkwartier

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
53,0%
CBS 2024
Installaties
581
36,3 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 59,7 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
2.731 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
12
27 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Wijk 00 Grootegast

Alle buurten in Westerkwartier

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.