Groenpeil

Centrumschil-Noord in Zeist

Buurt in wijk Zeist Centrum, gemeente Zeist, postcodegebied 3702 en postcodegebied 3707. 5.145 inwoners in 2.320 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.632 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 47,1% label A of B; in de hele gemeente is dat 50,2%.

Woningen
2.320
CBS 2025
Inwoners
5.145
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 501.000
CBS 2025, gemeente € 555.000
Koopwoningen
58,0%
CBS 2025
Label A of B
47,1%
EP-Online, 1.632 gelabeld
Dekking energielabels
70,3%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Centrumschil-Noord
Labelverdeling Centrumschil-Noord
LabelAandeelWoningen
A++++1,3%21
A+++1,7%27
A++1,2%20
A+5,2%85
A21,6%352
B16,2%264
C17,0%277
D12,6%206
E9,6%156
F8,2%134
G5,5%90
Totaal gelabeld100%1.632
Ter vergelijking: gemeente Zeist
Ter vergelijking: gemeente Zeist
LabelAandeelWoningen
A++++1,1%225
A+++3,4%702
A++2,4%492
A+4,0%826
A25,9%5.350
B13,4%2.762
C22,3%4.600
D12,5%2.588
E7,3%1.514
F4,1%839
G3,6%744
Totaal gelabeld100%20.642
Energielabels Centrumschil-Noord vergeleken met Zeist
LabelStavenCentrumschil-NoordZeist
A++++1,3%1,1%
A+++1,7%3,4%
A++1,2%2,4%
A+5,2%4,0%
A21,6%25,9%
B16,2%13,4%
C17,0%22,3%
D12,6%12,5%
E9,6%7,3%
F8,2%4,1%
G5,5%3,6%

Centrumschil-Noord Zeist

Deze verdeling gaat over de 70,3% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Centrumschil-Noord vergeleken met Zeist
BouwperiodeStavenCentrumschil-NoordZeist
vóór 194541,7%19,1%
1945–196415,4%14,8%
1965–19740,6%20,0%
1975–19914,4%21,4%
1992–200518,1%8,7%
2006–201410,0%6,1%
2015 en later9,9%9,8%

Centrumschil-Noord Zeist

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Vooroorlogse bouw

Grootste groep in deze buurt: 41,7% van de gelabelde woningen is gebouwd vóór 1945.

Muren uit deze tijd zijn meestal massief, zonder spouw, met houten vloeren en veel enkel glas. Na-isoleren kan daardoor alleen aan de binnen- of buitenkant, wat duurder en ingrijpender is dan spouwisolatie. Dat zie je terug in de labels: landelijk heeft de helft van de gelabelde woningen van vóór 1945 label D of lager, tegen een kwart label A of B. Bij een beschermd stadsgezicht gelden bovendien regels voor wat je aan de gevel mag veranderen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Centrumschil-Noord vergeleken met Zeist
WoningtypeStavenCentrumschil-NoordZeist
Vrijstaand2,3%5,6%
Twee-onder-een-kap21,9%17,1%
Hoekwoning11,5%5,8%
Tussenwoning30,9%19,4%
Appartement33,5%52,0%
Onbekend type0,0%0,2%

Centrumschil-Noord Zeist

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
31,0%
CBS 2024
Installaties
479
20,6 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 33,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
1.671 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
25
56 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Zeist Centrum

Alle buurten in Zeist

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.