Groenpeil

De Rijp in Alkmaar

Buurt in wijk Graft-De Rijp, gemeente Alkmaar, postcodegebied 1483. 4.240 inwoners in 1.882 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.048 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 50,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,9%.

Woningen
1.882
CBS 2025
Inwoners
4.240
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 447.000
CBS 2025, gemeente € 380.000
Koopwoningen
75,0%
CBS 2025
Label A of B
50,4%
EP-Online, 1.048 gelabeld
Dekking energielabels
55,7%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling De Rijp
Labelverdeling De Rijp
LabelAandeelWoningen
A++++0,1%1
A+++1,9%20
A++3,6%38
A+2,1%22
A22,7%238
B19,9%209
C30,2%317
D10,1%106
E3,7%39
F2,8%29
G2,8%29
Totaal gelabeld100%1.048
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
LabelAandeelWoningen
A++++0,4%129
A+++2,7%959
A++4,4%1.595
A+5,6%2.020
A27,8%10.038
B16,1%5.822
C26,6%9.598
D7,3%2.653
E4,1%1.477
F2,6%927
G2,5%895
Totaal gelabeld100%36.113
Energielabels De Rijp vergeleken met Alkmaar
LabelStavenDe RijpAlkmaar
A++++0,1%0,4%
A+++1,9%2,7%
A++3,6%4,4%
A+2,1%5,6%
A22,7%27,8%
B19,9%16,1%
C30,2%26,6%
D10,1%7,3%
E3,7%4,1%
F2,8%2,6%
G2,8%2,5%

De Rijp Alkmaar

Deze verdeling gaat over de 55,7% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes De Rijp vergeleken met Alkmaar
BouwperiodeStavenDe RijpAlkmaar
vóór 19457,9%14,3%
1945–19644,4%10,2%
1965–197428,6%17,4%
1975–199130,2%31,2%
1992–200511,4%11,6%
2006–20149,4%7,1%
2015 en later8,2%8,2%

De Rijp Alkmaar

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 30,2% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes De Rijp vergeleken met Alkmaar
WoningtypeStavenDe RijpAlkmaar
Vrijstaand17,9%4,8%
Twee-onder-een-kap24,1%11,2%
Hoekwoning10,2%6,5%
Tussenwoning38,9%30,2%
Appartement8,8%46,6%
Onbekend type0,0%0,7%

De Rijp Alkmaar

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
39,0%
CBS 2024
Installaties
549
29,2 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,8 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
1.877 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
24
50 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Graft-De Rijp

Alle buurten in Alkmaar

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.