Groenpeil

West-Graftdijk in Alkmaar

Buurt in wijk Graft-De Rijp, gemeente Alkmaar, postcodegebied 1486. 755 inwoners in 291 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 154 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 50,6% label A of B; in de hele gemeente is dat 56,9%.

Woningen
291
CBS 2025
Inwoners
755
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 491.000
CBS 2025, gemeente € 380.000
Koopwoningen
89,0%
CBS 2025
Label A of B
50,6%
EP-Online, 154 gelabeld
Dekking energielabels
52,9%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling West-Graftdijk
Labelverdeling West-Graftdijk
LabelAandeelWoningen
A+++1,9%3
A++0,6%1
A25,3%39
B22,7%35
C26,6%41
D9,7%15
E8,4%13
F3,2%5
G1,3%2
Totaal gelabeld100%154
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
Ter vergelijking: gemeente Alkmaar
LabelAandeelWoningen
A++++0,4%129
A+++2,7%959
A++4,4%1.595
A+5,6%2.020
A27,8%10.038
B16,1%5.822
C26,6%9.598
D7,3%2.653
E4,1%1.477
F2,6%927
G2,5%895
Totaal gelabeld100%36.113
Energielabels West-Graftdijk vergeleken met Alkmaar
LabelStavenWest-GraftdijkAlkmaar
A++++0,0%0,4%
A+++1,9%2,7%
A++0,6%4,4%
A+0,0%5,6%
A25,3%27,8%
B22,7%16,1%
C26,6%26,6%
D9,7%7,3%
E8,4%4,1%
F3,2%2,6%
G1,3%2,5%

West-Graftdijk Alkmaar

Deze verdeling gaat over de 52,9% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes West-Graftdijk vergeleken met Alkmaar
BouwperiodeStavenWest-GraftdijkAlkmaar
vóór 194511,7%14,3%
1945–19649,7%10,2%
1965–197424,0%17,4%
1975–199117,5%31,2%
1992–200520,1%11,6%
2006–20143,2%7,1%
2015 en later13,6%8,2%

West-Graftdijk Alkmaar

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Groeikernen en flats

Grootste groep in deze buurt: 24,0% van de gelabelde woningen is gebouwd 1965–1974.

Galerijflats en rijenwoningen uit deze jaren hebben wél een spouw, maar die is bij oplevering zelden gevuld. Dat maakt na-isoleren relatief eenvoudig, en dat is op grote schaal gebeurd. Landelijk zit 45% van deze woningen op label A of B en 24% op D of lager; C is met 32% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes West-Graftdijk vergeleken met Alkmaar
WoningtypeStavenWest-GraftdijkAlkmaar
Vrijstaand42,2%4,8%
Twee-onder-een-kap21,4%11,2%
Hoekwoning3,9%6,5%
Tussenwoning16,2%30,2%
Appartement3,9%46,6%
Onbekend type12,3%0,7%

West-Graftdijk Alkmaar

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
52,0%
CBS 2024
Installaties
118
40,5 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 35,8 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
462 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
3
6 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Graft-De Rijp

Alle buurten in Alkmaar

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.