Groenpeil

Botanicusbuurt in Alphen aan den Rijn

Buurt in wijk Boskoop, gemeente Alphen aan den Rijn, postcodegebied 2771. 1.275 inwoners in 562 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 407 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 45,2% label A of B; in de hele gemeente is dat 58,6%.

Woningen
562
CBS 2025
Inwoners
1.275
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 363.000
CBS 2025, gemeente € 397.000
Koopwoningen
69,0%
CBS 2025
Label A of B
45,2%
EP-Online, 407 gelabeld
Dekking energielabels
72,4%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Botanicusbuurt
Labelverdeling Botanicusbuurt
LabelAandeelWoningen
A++++6,6%27
A+++1,5%6
A++0,2%1
A+0,7%3
A23,1%94
B13,0%53
C27,8%113
D16,2%66
E8,1%33
F1,7%7
G1,0%4
Totaal gelabeld100%407
Ter vergelijking: gemeente Alphen aan den Rijn
Ter vergelijking: gemeente Alphen aan den Rijn
LabelAandeelWoningen
A++++1,9%642
A+++3,8%1.285
A++2,0%683
A+3,0%1.003
A30,1%10.115
B17,7%5.958
C25,0%8.402
D7,2%2.428
E4,7%1.572
F2,2%742
G2,3%757
Totaal gelabeld100%33.587
Energielabels Botanicusbuurt vergeleken met Alphen aan den Rijn
LabelStavenBotanicusbuurtAlphen aan den Rijn
A++++6,6%1,9%
A+++1,5%3,8%
A++0,2%2,0%
A+0,7%3,0%
A23,1%30,1%
B13,0%17,7%
C27,8%25,0%
D16,2%7,2%
E8,1%4,7%
F1,7%2,2%
G1,0%2,3%

Botanicusbuurt Alphen aan den Rijn

Deze verdeling gaat over de 72,4% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Botanicusbuurt vergeleken met Alphen aan den Rijn
BouwperiodeStavenBotanicusbuurtAlphen aan den Rijn
vóór 19450,2%6,9%
1945–196440,5%12,0%
1965–197434,2%20,3%
1975–19911,2%28,4%
1992–20050,5%11,9%
2006–20140,5%10,1%
2015 en later22,9%10,4%

Botanicusbuurt Alphen aan den Rijn

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Wederopbouw

Grootste groep in deze buurt: 40,5% van de gelabelde woningen is gebouwd 1945–1964.

Er werd snel en sober gebouwd: dunne spouwmuren zonder isolatie, enkel glas en ongeïsoleerde daken. Veel van deze woningen zijn later na-geïsoleerd, en juist daardoor lopen de labels ver uiteen. Landelijk heeft 39% van deze woningen label D of lager en 35% label A of B; C is met 26% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Botanicusbuurt vergeleken met Alphen aan den Rijn
WoningtypeStavenBotanicusbuurtAlphen aan den Rijn
Vrijstaand7,4%6,2%
Twee-onder-een-kap11,8%12,3%
Hoekwoning7,1%7,6%
Tussenwoning20,9%30,8%
Appartement52,8%43,1%
Onbekend type0,0%0,2%

Botanicusbuurt Alphen aan den Rijn

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
30,0%
CBS 2024
Installaties
145
25,8 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 39,2 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
424 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
8
24 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Boskoop

Alle buurten in Alphen aan den Rijn

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.