Groenpeil

Europaplein in Alphen aan den Rijn

Buurt in wijk Kerk en Zanen, gemeente Alphen aan den Rijn, postcodegebied 2408. 1.785 inwoners in 1.132 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 1.003 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 94,4% label A of B; in de hele gemeente is dat 57,9%.

Woningen
1.132
CBS 2025
Inwoners
1.785
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 311.000
CBS 2025, gemeente € 397.000
Koopwoningen
21,0%
CBS 2025
Label A of B
94,4%
EP-Online, 1.003 gelabeld
Dekking energielabels
88,6%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-09

Energielabels

Labelverdeling Europaplein
Labelverdeling Europaplein
LabelAandeelWoningen
A+1,3%13
A73,1%733
B20,0%201
C4,4%44
D1,2%12
Totaal gelabeld100%1.003
Ter vergelijking: gemeente Alphen aan den Rijn
Ter vergelijking: gemeente Alphen aan den Rijn
LabelAandeelWoningen
A++++1,9%642
A+++3,8%1.271
A++2,0%668
A+2,8%928
A30,0%10.110
B17,5%5.902
C25,3%8.520
D7,4%2.491
E4,8%1.615
F2,3%771
G2,3%782
Totaal gelabeld100%33.700
Energielabels Europaplein vergeleken met Alphen aan den Rijn
LabelStavenEuropapleinAlphen aan den Rijn
A++++0,0%1,9%
A+++0,0%3,8%
A++0,0%2,0%
A+1,3%2,8%
A73,1%30,0%
B20,0%17,5%
C4,4%25,3%
D1,2%7,4%
E0,0%4,8%
F0,0%2,3%
G0,0%2,3%

Europaplein Alphen aan den Rijn

Deze verdeling gaat over de 88,6% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Bouwjaar

Bouwperiodes Europaplein vergeleken met Alphen aan den Rijn
BouwperiodeStavenEuropapleinAlphen aan den Rijn
vóór 19450,1%6,8%
1945–19640,0%12,0%
1965–19740,0%20,2%
1975–19919,3%28,2%
1992–200567,8%11,9%
2006–201422,8%10,2%
2015 en later0,0%10,6%

Europaplein Alphen aan den Rijn

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Bouwbesluit en EPC

Grootste groep in deze buurt: 67,8% van de gelabelde woningen is gebouwd 1992–2005.

Met het Bouwbesluit (1992) en de energieprestatiecoëfficiënt (1995) werd de energieprestatie van nieuwbouw voor het eerst berekend en getoetst. Het verschil met de periode ervoor is groot: landelijk heeft 91% van deze woningen label A of B, en label A alleen al is goed voor 53%. Winst zit hier meestal niet meer in de schil, maar in de installatie en in zonnepanelen.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-09

Woningtype

Woningtypes Europaplein vergeleken met Alphen aan den Rijn
WoningtypeStavenEuropapleinAlphen aan den Rijn
Vrijstaand0,1%6,2%
Twee-onder-een-kap0,7%12,5%
Hoekwoning0,3%7,3%
Tussenwoning5,2%30,7%
Appartement93,7%43,2%
Onbekend type0,0%0,2%

Europaplein Alphen aan den Rijn

CBS 2022 · DOT-NL 5 september 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
4,0%
CBS 2024
Installaties
42
3,7 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 39,2 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
158 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
10
22 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 5 september 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 5 september 2026.

Andere buurten in wijk Kerk en Zanen

Alle buurten in Alphen aan den Rijn

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.