Groenpeil

Koopmanskwartier in Assen

Buurt in wijk Centrum, gemeente Assen, postcodegebied 9401. 1.545 inwoners in 1.083 woningen (Centraal Bureau voor de Statistiek, CBS 2025). Van de 879 gelabelde woningen (EP-Online, het labelregister van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RVO) heeft 62,0% label A of B; in de hele gemeente is dat 67,8%.

Woningen
1.083
CBS 2025
Inwoners
1.545
CBS 2025
Gemiddelde woningwaarde (WOZ)
€ 186.000
CBS 2025, gemeente € 294.000
Koopwoningen
12,0%
CBS 2025
Label A of B
62,0%
EP-Online, 879 gelabeld
Dekking energielabels
81,2%
woningen met geregistreerd label

EP-Online · bestand 2026-11

Energielabels

Labelverdeling Koopmanskwartier
Labelverdeling Koopmanskwartier
LabelAandeelWoningen
A+++0,2%2
A++3,3%29
A+4,1%36
A23,1%203
B31,3%275
C30,6%269
D4,7%41
E1,1%10
F0,7%6
G0,9%8
Totaal gelabeld100%879
Ter vergelijking: gemeente Assen
Ter vergelijking: gemeente Assen
LabelAandeelWoningen
A++++2,0%446
A+++5,0%1.104
A++1,4%314
A+2,8%622
A36,1%7.937
B20,4%4.488
C21,3%4.697
D5,9%1.291
E2,6%577
F1,1%244
G1,3%285
Totaal gelabeld100%22.005
Energielabels Koopmanskwartier vergeleken met Assen
LabelStavenKoopmanskwartierAssen
A++++0,0%2,0%
A+++0,2%5,0%
A++3,3%1,4%
A+4,1%2,8%
A23,1%36,1%
B31,3%20,4%
C30,6%21,3%
D4,7%5,9%
E1,1%2,6%
F0,7%1,1%
G0,9%1,3%

Koopmanskwartier Assen

Deze verdeling gaat over de 81,2% van de woningen in deze buurt die een geregistreerd label heeft. Een label beschrijft de woning zoals die er op de opnamedatum bij stond, niet hoeveel energie de bewoners verbruiken.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Bouwjaar

Bouwperiodes Koopmanskwartier vergeleken met Assen
BouwperiodeStavenKoopmanskwartierAssen
vóór 19454,8%5,2%
1945–19640,0%10,2%
1965–197412,5%17,6%
1975–199151,6%24,9%
1992–20056,6%18,9%
2006–201416,6%12,9%
2015 en later7,8%10,3%

Koopmanskwartier Assen

Bouwjaren zijn bekend van de woningen met een geregistreerd label.

Eerste isolatie-eisen

Grootste groep in deze buurt: 51,6% van de gelabelde woningen is gebouwd 1975–1991.

Na de oliecrisis van 1973 werd isolatie stapsgewijs verplicht. Deze woningen hebben doorgaans een gevulde spouw en dubbel glas, maar naar huidige maatstaven een dunne laag, en het glas is inmiddels vaak aan vervanging toe. De radiatoren zijn berekend op 70 tot 80 graden aanvoerwater, wat een lage-temperatuurverwarming in de weg kan zitten. Landelijk heeft 56% label A of B en slechts 7% label D of lager; C is met 37% het meest voorkomende losse label.

Gelabelde woningen · EP-Online 2026-11

Woningtype

Woningtypes Koopmanskwartier vergeleken met Assen
WoningtypeStavenKoopmanskwartierAssen
Vrijstaand0,1%9,4%
Twee-onder-een-kap2,4%22,5%
Hoekwoning0,7%4,7%
Tussenwoning2,7%28,1%
Appartement94,1%35,2%
Onbekend type0,0%0,1%

Koopmanskwartier Assen

CBS 2022 · DOT-NL 2 november 2026

Zonnepanelen en laadpunten

Woningen met zonnepanelen
6,0%
CBS 2024
Installaties
67
6,2 per 100 woningen (CBS 2022); gemeente 48,5 (CBS 2025)
Opgesteld vermogen
141 kW
CBS 2022
Publieke laadpunten
10
42 aansluitingen, waarvan 0 snelladers; DOT-NL 2 november 2026

Zonnestroom: CBS Zonnestroom woningen, peiljaar 2022; aandeel woningen met zonnepanelen: CBS 2024. Laadpunten: DOT-NL, het landelijke laadpuntenregister van het Nationaal Dataportaal Wegverkeer (NDW), stand 2 november 2026.

Andere buurten in wijk Centrum

Alle buurten in Assen

Wat kan ik aan mijn woning doen?

Vul een adres in voor het geregistreerde label en bouwjaar, met generieke stappen per bouwperiode en woningtype. Het adres wordt niet opgeslagen.

Bronnen en peildatum

Cijfers zijn aggregaties per gebied; afronding kan optellen tot iets anders dan 100%. Zie de methode voor definities, dekking en beperkingen.